Dodana: 30 październik 2017 11:11

Zmodyfikowana: 30 październik 2017 11:11

Mariusz Urbanek w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Środy Literackie", których bohaterem będzie Mariusz Urbanek.

Ilustracja do artykułu Mariusz_Urbanek_fot_Martyna_Urbanek_2 — kopia.JPG

Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta. Autor m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, Leopolda Tyrmanda – Zły Tyrmand, Stefana Kisielewskiego – Kisiel i rodu Kisielewskich – Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, Jerzego Waldorffa – Waldorff. Ostatni baron Peerelu, Władysława Broniewskiego – Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Jana Brzechwy – Brzechwa nie dla dzieci i Juliana Tuwima – Tuwim. Wylękniony bluźnierca. W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, a w 2017 biografia Kornela Makuszyńskiego – Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce.

Opublikował także kilka tomów bajek – m.in. Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie, satyryczną historię Wrocławia – Zrób sobie Wrocław z ilustracjami Tomasza Brody, zbiór felietonów publikowanych od 1992 roku w miesięczniku „Odra” – Przecieki niekontrolowane oraz dwa tomy opowiadań Masz to jak w banku i Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji. Jest autorem scenariuszy do kilku spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

8 listopada 2017

godz. 17:00

ul.Marii Skłodowskiej-Curie 14 A  

VI piętro, audytorium

źródło: Książnica Podlaska

facebook