Dodana: 15 listopad 2021 10:14

Zmodyfikowana: 15 listopad 2021 14:06

Czytaj PL – akcja nie z tej ziemi

12 tytułów, wśród nich książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Trwa akcja Czytaj PL, w ramach której możliwe jest bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Akcja potrwa do końca listopada. Organizatorem jest Instytut Książki.

Plakat "Akcji nie z tej ziemi"

Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. Nie mogło zabraknąć wymyślonej przez Instytut Książki akcji „Upoluj swoją książkę”, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL.

- Bardzo się cieszę, że uczniowie aktywnie włączają się w promocję czytelnictwa. „Upoluj swoją książkę” to bardzo ważna akcja, która stanowi dopełnienie prowadzonych przez Instytut działań proczytelniczych dla młodszych odbiorców realizowanych m.in. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, gdzie rozdaliśmy już ponad 3 mln książek – mówił Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się 4 reportaże. „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej.

Czytaj PL to akcja, która promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tys. użytkowników zrealizowało ponad 110 tys. wypożyczeń. Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednia, promować będzie czytelnictwo głównie w internecie.

Lista dostępnych książek:

  1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

 

źródło i fot.: Książnica Podlaska w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook