Dodana: 19 czerwiec 2018 15:03

Zmodyfikowana: 19 czerwiec 2018 15:25

Festiwal LALKA-NIE-LALKA przekracza granice Białegostoku

Niemal 70 wydarzeń w pięć dni, ponad 200 gości z całej Europy, dwanaście szkół i siedem profesjonalnych teatrów – tak zapowiada się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA, który rozpoczyna się już dziś 19 czerwca. Tym razem spektakle zobaczymy nie tylko w Białymstoku…

Ilustracja do artykułu fot-b-gudalewski-1.jpg

To będzie niezwykła edycja Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA.  Po raz pierwszy odbywa się on nie tylko w Białymstoku, ale też w ośrodkach kultury w Łomży, Suwałkach i Supraślu:  

- W Białymstoku teatr lalkowy to mainstream, ale poza Białymstokiem to jednak off. W naszej działalności staramy się na takie właśnie rzeczy zwracać uwagę, pokazywać widzom, którzy na co dzień nie mają z podobną sztuką do czynienia, dlatego cieszę się, że Festiwal przyjedzie m.in. do Łomży – mówił dyrektor MDK-DŚT w Łomży Krzysztof Zemło.  

W trakcie tegorocznego Festiwalu tradycyjnie pokazy odbywać się będą w dwóch nurtach: szkolnym i profesjonalnym. W tym pierwszy zobaczymy najciekawsze prace studentów z 12 szkół (w tym 11 lalkarskich oraz ASP z Wilna): spektakle dyplomowe, warsztatowe, monografie, pokazujące eksperymenty twórcze, nowatorskie podejście do klasycznych tematów:

 - Dla środowiska lalkarskiego to też jest zawsze pasjonujące spotkanie, ponieważ mamy okazję podpatrzeć coś nowego, coś ciekawego, dać się wyrwać z rutyny, czy uwieść nowym inspiracjom. Każdy festiwal zostawia ślad w postaci nowych kontaktów, pomysłów czy nawet wspólnych przedsięwzięć – mówi Marta Rau, prezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy- współorganizatora Festiwalu.

W nurcie profesjonalnym, prezentowanym w Białostockim Teatrze Lalek, zaprezentuje się 8 teatrów, które pokażą łącznie 11 tytułów spektakli. To europejska czołówka, utytułowane i rozchwytywane zespoły, ze spektaklami, które w Białymstoku często będą miały swoją premierę. W ten sposób Białostocki Teatr Lalek – koordynator nurtu profesjonalnego – nie tylko włącza się w tworzenie programu Festiwalu, ale też świętuje swój jubileusz.

- 9. edycja Festiwalu LALKA-NIE-LALKA to szczególne święto środowiska lalkarskiego, podczas którego Białostocki Teatr Lalek będzie świętować 65-lecie swojej działalności. 65 lat temu białostocki teatr "Świerszcz" otrzymał państwową subwencję i status sceny zawodowej. Było to ukoronowanie trwającej wiele dziesięcioleci pracy lalkarzy amatorów, którzy pod wodzą Piotra Sawickiego kładki podwaliny pod ruch lalkarski w naszym mieście. Dzisiaj wiemy, że rok 1953 to nie koniec amatorskiego ruchu lalkarzy, ale początek kultury teatralnej w Białymstoku. Białostocki Teatr Lalek - spadkobierca "Świerszcza" - to jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju, a nazwa "Białystok" za sprawą naszego Teatru pojawia się niemal we wszystkich stronach świata. Zatem mamy co świętować, i o tym przypominać będzie też specjalne wydawnictwo, film, czy uroczystość ostatniego dnia festiwalu, podczas której m.in. wręczone będą odznaki zasłużonym pracownikom instytucji – mówi Julita Stepaniuk z BTL.

Jak zdobyć wejściówki 

  • spektakle w nurcie profesjonalnym (grane tylko na scenie BTL) – bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane od 14 czerwca od godz. 15.30 w kasie BTL; tyko odbiór osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji; jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 2 spektakle (łącznie 4 wejściówki); Więcej informacji pod numerem telefonu: 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.
  • spektakle w nurcie szkolnym – wstęp wolny na pokazy oznaczone w programie i katalogu literą M, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przy wejściu.
  • Program szkolny dostępny jest na stronie: www.festival2018.atb.edu.pl/program 
  • Program w nurcie profesjonalnym dostępny jest TUTAJ 

 

***

Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal odbyła się w Kawiarni Cechowa, z udziałem organizatorów: Białostockiego Teatru Lalek, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy. Ponadto w konferencji wzięli udział goście: Rafał Rudnicki – zastępca prezydenta miasta Białegostoku, Edyta Jurkiewicz – reprezentant Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Adam Jakuć – dyrektor CKIR w Supraślu, Krzysztof Zemło – dyrektor MDK-DŚT w Łomży oraz Małgorzata Dąbrowicz – Koordynator Festiwalu.

  1. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA został dofinansowany z budżetu Województwa Podlaskiego

źródło: rzecznik BTL
fot.Bogumił Gudalewski 

oprac.ak

facebook