Dodana: 27 październik 2017 15:17

Zmodyfikowana: 27 październik 2017 15:17

Dwa teatry, dwóch reżyserów - jeden spektakl „Ony” Marty Guśniowskiej w Białymstoku, Wilnie, Kownie i w Kłajpedzie

Równolegle w Białymstoku i Wilnie trwają przygotowania do spektaklu „Ony” Marty Guśniowskej. Pokaz premierowy przedstawienia w reżyserii Agne Sunklodaite i Jacka Malinowskiego odbędzie się w Wileńskim Teatrze Kameralnym ( Litwa) Spektakl będzie można zobaczyć również w Kownie Kłajpedzie i Białymstoku. A wszystko w ramach w ramach projektu „Deux ex machina”

Ilustracja do artykułu Deus Ex Machina. fot. Bogumił Gudalewski (7).jpg

To nie pierwsza współpraca Białostockiego Teatru Lalek z litewskimi twórcami teatralnymi. Wystarczy wspomnieć uroczą opowieść o robocie Dondonku (Robot i Motylek) czy spektakl „Jak Matołusz poszedł szukać Olbrzyma”. Teraz powstaje dwujęzyczny spektakl na podstawie sztuki doskonale znanej białostockiej publiczności bajkopisarki Marty Guśniowskiej.

- Dotychczasowa współpraca układała się nam bardzo dobrze, postanowiliśmy pójść o krok dalej. Poszerzyliśmy krąg twórców, z którym współpracujemy o aktorów Wileńskiego Teatru Kameralnego. W ten sposób powstaje dwujęzyczny interaktywny spektakl „Ony”, który w warstwie językowej i wizualno-muzycznej będzie czytelny zarówno dla polskiej jak i litewskiej publiczności – podkreśla pomysłodawca i współreżyser przedstawienia Jacek Malinowski.
„Ony” to opowieść inna niż dotychczasowe prace Marty Guśniowskiej. To historia człowieka, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego życia – poetycka baśń pełna refleksji, liryczna – choć nie pozbawiona humoru.
- Ten spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 10 roku życia, ale także dorośli odnajdą w nim coś dla siebie – zaznaczają twórcy.


Scenografię do przedstawienia przygotowuje litewska scenografka, absolwentka i wykładowca na Wydziale Scenografii ASP w Wilnie Giedre Brazyte.
 - Wszystko co stoi na scenie, czym posługują się aktorzy podczas spektaklu – to nasze dzieło, moje i pracowni plastycznej.  Tekst Marty  jest bardzo plastyczny, dlatego nie chciałam, aby scenografia była jego wierną ilustracją – podkreśla – Jednocześnie jest tak naszpikowany wieloma neologizmami i bez współpracy z pracownią trudno byłoby stworzyć odpowiadającą wszystkim niuansom językowym

Spektakl „Ony” powstaje w ramach projektu „Deux Ex Machina”, którego celem jest popularyzacja polskiej dramaturgii za granicą.
W ramach projektu odbędą się także spotkania z twórcami, przedstawienia, wystawa zdjęć teatralnych wykonanych w technologii 3d, a także cykl zajęć edukacyjnych i plastycznych.
Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy będą mogli m.in. stworzyć własna lalkę przy użyciu elementów wydrukowanych w technologii 3d. Podczas gier i zabaw edukacyjnych ułożą wielkoformatowe puzzle oraz zagrają w specjalnie w tym celu wydrukowaną grę planszową . Każdy z uczestników otrzyma tez planszówkę nawiązująca do historii bohatera Onego w prezencie.

Na realizację projektu Deux Ex Machina pozyskano środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt niekomercyjny. Bezpłatne wejściówki na pokaz przedpremierowy w Białymstoku, który odbędzie się 25 listopada można rezerwować 21 listopada telefonicznie lub osobiście w kasie teatru ( tel. 85 742 50 33; 85 742 50 31 wew. 112,115 Odebrać je będzie można od 22 do 24 listopada.
 Jedna osoba jest uprawniona do rezerwacji i odbioru maksymalnie dwóch wejściówek
W Białymstoku spektakl będzie można zobaczyć 25  i 26 listopada

Więcej na www.btl.bialystok.pl

 

 

 

facebook