Dodana: 6 kwiecień 2017 21:51

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2017 08:17

„Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” na wystawie w Warszawie

Niezwykle klimatyczne zdjęcia tych majestatycznych zwierząt można oglądać od 6 kwietnia 2017 roku w klimatycznych wnętrzach Państwowej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Autorem zdjęć jest białostocki fotoreporter i fotograf Michał Kość, którego pasją jest obserwowanie i fotografowanie żubrów w ich naturalnym środowisku. W uroczystym otwarciu wystawy udział wziął wicemarszałek Maciej Żywno. Wystawa była możliwa m.in. dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu zywno1.jpg

- Gratuluje autorowi niezwykłego talentu i pasji dzięki której możemy oglądać dzis te wyjątkowe zdjęcia. Puszcza Knyszyńska na terenie której  żyją żubry to unikatowe miejsce warte odwiedzenia. Mam nadzieje ze ta wystawa zachęci Państwa do przyjazdu i naocznego przekonania sie o tym - podkreślał w czasie wernisażu wicemarszałek Maciej Żywno.

Wystawę bedzie można zobaczyć niebawem rownież w Białymstoku.

„Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” to fotograficzny zapis zachowań, obyczajów, stanów emocjonalnych, ale także urody i niepowtarzalności tych majestatycznych zwierząt. Z drugiej strony prezentowane zdjęcia pokazują, specyficzne dla autora, podejście do ich fotografowania. Michał Kość wykorzystuje zjawiskowe wschody i zachody słońca, łączy grę światła i posągowość sylwetek, bawi się złożonością krajobrazu i przede wszystkim wyczekuje moment, nie śpieszy się.

Na jego zdjęciach odkrywamy różnorodne oblicza żubrów – raz jest to dostojne zwierzę wędrujące w blasku zachodzącego słońca, innym radośnie wierzgający nogami samiec, jeszcze innym żubrzyca otaczająca opieką swoje maleństwo, czy wreszcie stado oddające się błogiemu lenistwu. Zwierzęta z godnością, a czasami swadą i zadziwiającą lekkością, prezentują swe potężne ciała i czarują wielkimi oczami o nostalgiczny spojrzeniu. Każda fotografia to pasjonująca historia żubra lub żubrów, na każdej też widoczne są zaangażowanie fotografa i jego osobisty, pełen szacunku i podziwu, stosunek do tych niezwykłych zwierząt.

Na wystawie „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej” pokazane są fotografie wykonane na wschodnich terenach województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich 10 lat. Bardzo trudno było wybrać tych 26 spośród tysięcy zdjęć, jakie w tym okresie powstały. Dlatego ich głównym zadaniem jest pokazanie piękna oraz wyjątkowości żubrów, ale – niejako przy okazji – rozbudzenie wyobraźni i wywołanie u widzów nieodpartej potrzeby jeszcze bliższego ich poznania.

Na wystawę składają się 26 fotografie w dużych formatach (24 szt. – 100x70 cm oraz 2 szt. – 200x80 cm), co pozwala wydobyć piękno i niezwykłość kadrów, jak też – wraz z eksponatami ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi, jak np. szkielet prażubra – zbudować unikalny, magiczny nastrój ekspozycji.

Wystawa możliwa była także dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

_______________________________________________

Michał Kość, podlaski fotoreporter. W przyszłym roku będzie świętował 30-lecie pracy zawodowej. Pracował m.in. w Gazecie Współczesnej i Kurierze Porannym. Obecnie, jako freelancer, współpracuje z mediami regionalnymi i ogólnopolskimi, Polską Agencją Fotografów FORUM i Agencją Fotograficzną WSCHÓD.

Jego zdjęcia publikowane były m.in. w Polityce, Newsweek Polska, Gazecie Wyborczej, Wprost i innych, oraz magazynach kobiecych i podróżniczych, takich jak Polska wita, Podróże, Witaj w Podróży, National Geographic.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook