Dodana: 9 luty 2018 08:24

Zmodyfikowana: 9 luty 2018 08:24

"Strażnicy ognia" - prapremiera filmu w Białej Synagodze w Sejnach

Pogranicze serdecznie zaprasza na prapremierę filmu "Strażnicy ognia" w realizacji Kuby Kossaka. Jest to zapis filmowy muzyczno-teatralnego misterium w amfiteatrze Międzynarodowego Centrum Dialogu, przygotowanego przez zespół Pogranicza i Orkiestrę Niewidzialnego Mostu.

Ilustracja do artykułu PLAKAT MM1.png

Widowisko oparte zostało na prapremierowym wykonaniu kompozycji „Strażnicy ognia”. Główne części struktury utworu zostały skomponowane przez światowej sławy muzyków Kathleen Tagg (fortepian, RPA) i Davida Krakauera (klarnet, USA). Zostały one następnie twórczo rozwinięte podczas intensywnych warsztatów muzycznych w Krasnogrudzie z udziałem zespołu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego pod kierunkiem Wojciecha Szroedera oraz gości specjalnych: Shadiego Al Maghrabi (oud, Syria-Niemcy), Jehada Jazbeh (skrzypce, Syria-Niemcy), Youssefa Nassif (kanun, Syria-Niemcy), Mychaiło „Manu” Balogha (saksofon, Ukraina).

Orkiestra Niewidzialnego Mostu to artystyczna odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, który domaga się kultury solidarności w odpowiedzi na zagrożenie pogłębiających się podziałów społecznych i kulturowych. Jej twórczy potencjał ma swoje źródło w spotkaniu zespołu Pogranicza z twórczymi poszukiwaniami Davida Krakauera, który do współpracy zaprosił wybitną kompozytorkę i pianistkę z Afryki Południowej Kathleen Tagg, oraz w kunszcie muzycznym i życiowym doświadczeniu muzyków, których losem stało się wygnanie i tułaczka. 

Biała Synagoga, Sejny, piątek, 9 lutego, godz. 18.00, wstęp wolny.

facebook