Dodana: 11 kwiecień 2017 09:14

Zmodyfikowana: 11 kwiecień 2017 09:14

„Sklejki poetyckie” Marcina Kozińskiego

„Sklejki poetyckie” to cykl warsztatów realizowanych w sześciu miejscowościach woj. podlaskiego: Wasilkowie, Łapach, Juchnowcu Kościelnym, Supraślu, Poświętnem i Czarnej Białostockiej. Zajęcia przeprowadzone zostaną od kwietnia do grudnia 2017 r., przy współpracy z lokalnymi bibliotekami. Uczestnikami warsztatów będą dzieci i młodzież w wieku 10-16 lat.

Ilustracja do artykułu 02.jpg

Głównym punktem spotkań będzie zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji ma na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś mocno elitarnym. Powstałe na zajęciach wiersze/kolaże upowszechnione zostaną w formie książki i na stronie internetowej projektu. Dodatkowo zaprezentowane zostaną w postaci wystaw czasowych w wymienionych miejscowościach i na ekspozycji zbiorczej w Białymstoku.

Więcej

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym partnerem działania jest Książnica Podlaska  im. Łukasza Górnickiego  w Białymstoku. Patronat medialny nad „Sklejkami poetyckimi” objęły: Gazeta Wyborcza. Białystok, Polskie Radio Białystok, Białystok Online.

 ***

Marcin Koziński (ur. 1977) jest animatorem kultury, historykiem i kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, autorem wystaw czasowych i programów kulturalno-społecznych. Współtworzona przez niego „Wyrwa w pamięci” (2013) otrzymała nagrodę Sybilli, a „Ścieżki 3Dostępu” (2014) były nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2015. Za projekt „Słowo historii. Fotoeseje” otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016).  Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” jako Latający Animator Kultury

 

„Sklejki poetyckie” polecają:

Damian Kudzinowski (Fabryka Bestsellerów, Zmiana Klimatu):

Dobrze wiecie, co w dzisiejszych czasach można wyczytać z gazet... Ale czy wiecie, co można z nich wyciąć? Marcin uważa, że na stronach lekko pożółkłej prasy, gdzieś między wierszami, niejeden siedzi wiersz! Zamiast szukać natchnienia nad brzegami orientalnych wód, zanurkujcie śmiało w sterty własnych gazet, szkolnymi nożyczkami tnijcie w poprzek medialne komunały i pakujcie strzępy wprost do otwartych głów. Niech zaszeleści nowy, wspaniały świat!

 

Agnieszka Pajączkowska (Laureatka Nagrody Kulturysta Roku 2016 „Radiowego Domu Kultury”):

Marcin ma taką niesamowitą umiejętność, że  oglądając nagłówki prasowe, zagląda rzeczywistości na zaplecze, za kulisy, do łazienki. Skrobie paznokciem po pozornie gładkich okładkach, okrągłych słowach i zbyt dobrze brzmiących leadach. Bawi się nimi jak klockami, jak ścinkami, resztkami, skrawkami, odbiera im pozorną reprezentacyjność i oczywistość. Z nieprawdopodobnym wręcz poczuciem humoru, z wrażliwością artysty i przenikliwością badacza rzeczywistości społecznej, tworzy lekkie jak mydlana bańka, zarazem diabelnie inteligentne formy literackie, dzięki którym z polotem, urokiem i bezwzględną skutecznością rozbraja próby używania prasy codziennej do betonowania mózgów i sprawowania jedynie słusznej władzy.

 

Małgorzata Rokicka-Szymańska (Książnica Podlaska w Białymstoku):

Książnica Podlaska  im. Łukasza Górnickiego  w Białymstoku z przyjemnością została głównym partnerem projektu. Bardzo spodobał nam się pomysł wspólnej „wędrówki  w świat słowa”. Mamy nadzieję, że zajęcia będę jeszcze jednym sposobem  na rozbudzenie przyjemności czytania wśród młodych ludzi i wzbogacą repertuaru  propozycji  bibliotecznych do nich kierowanych.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook