Dodana: 9 czerwiec 2006 07:45

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 07:45

Usprawnić Biuletyn

Od 1 stycznia 2005 roku nadzór nad stroną główną Biuletynu Informacji Publicznej przejmie prawdopodobnie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

 Jak ta zmiana może usprawnić funkcjonowanie BIP - dyskutowali uczestnicy warszawskiej konferencji w Centrum Promocji Informatyki "BIP – nowe zobowiązania administracji od 1 stycznia 2005".

Nadzór nad stroną centralną BIP prowadzi obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak w świetle rządowego projektu ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne, obowiązki te przejmie od początku przyszłego roku resort nauki i informatyzacji. Stanie się tak, jeśli parlament - co wydaje się bardzo prawdopodobne - przyjmie do końca roku rządowy projekt ustawy. Specjalnie powołana do tego sejmowa komisja zaakceptowała już projekt ustawy; czeka on teraz na głosowanie w Sejmie.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na niedostatki obecnej strony głównej BIP, takie jak: jej pasywność (tylko linki do stron lokalnych BIP), brak możliwości agregacji i konsolidacji danych czy brak możliwości przeszukiwania kontekstowego ze stron lokalnych.

- Największym grzechem zaniechania twórców obecnej strony centralnej jest to, że nie ma standaryzacji adresów stron lokalnych Biuletynu Informacji Publicznej. Niezbędne jest także określenie standardów prezentacji informacji, tzn. ustalenie, jakie informacje muszą się znajdować na lokalnych stronach BIP. W tej chwili standardów nie ma, a więc wszystkie strony zawierają różne informacje - wyjaśnił Dariusz Bogucki, p.o. dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.

Zdaniem przedstawiciela resortu nauki i informatyzacji, konieczna jest szeroka dyskusja - z udziałem zainteresowanych, wśród nich samorządowców, nad obecnym funkcjonowaniem BIP. - W tej dyskusji powinniśmy m.in. ustalić, jak powinna wyglądać strona centralna biuletynu, a jak jego strony lokalne - np. czy powinny one powielać dane ze stron www podmiotów - zaznaczył Bogucki.

Jakie kroki przewiduje Ministerstwo, by usprawnić funkcjonowanie Biuletynu?
- Jeśli ustawa o informatyzacji wejdzie w życie, utworzymy przy ministrze grupę roboczą ds. BIP, która przygotuje plan działań dotyczący zmian w funkcjonowaniu biuletynu. Grupa ta powinna się opierać na samorządowcach, bo zdecydowana większość wszystkich stron lokalnych BIP to strony samorządowe. W następnej kolejności chcemy powołać do życia Komitet Redakcyjny, który zajmie się realizacją uzgodnionych zmian - podkreślił Bogucki.

Biuletyn Informacji Publicznej, istniejący od 1 lipca 2003 roku, składa się ze strony głównej, którą zgodnie z ustawą tworzy obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz ze stron podmiotowych tworzonych m.in. przez samorządy, związki zawodowe, partie polityczne. Strony podmiotowe powstają w formie odrębnych stron www.

Na stronach internetowych BIP dostępne są niektóre informacje o podmiotach wykonujących zadania publiczne, o ich statusie prawnym, organizacji działania, przedmiocie działalności i kompetencjach oraz organach i osobach sprawujących w nich funkcje. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nakazuje także publikowanie m.in. sposobów przyjmowania i załatwiania spraw oraz informacji o prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach.

Źródło: PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook