Dodana: 2 czerwiec 2014 06:32

Zmodyfikowana: 2 czerwiec 2014 06:32

Wystawa "Podlaskie 25 lat wolności"

„Podlaskie 25 lat wolności” to wystawa fotografii, obrazujących najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczno-kulturalne, jakie miały miejsce w ostatnim ćwierćwieczu w woj. podlaskim, a które miały istotny wpływ na jego obecny status.

W związku z 25. rocznicą pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku i Gazetą Wyborczą organizuje fotograficzną wystawę plenerową poświęconą najważniejszym wydarzeniom regionu w ostatnim ćwierćwieczu, a mającym istotny wpływ na dzisiejszy status województwa podlaskiego.

„Patrząc na realne zmiany, jakie dokonały się w naszym regionie przez te ostatnie 25 lat, widać zdecydowanie olbrzymi, cywilizacyjny skok. Zobaczą to Państwo sami na prezentowanych na tej wystawie fotografiach. To przykłady tych wydarzeń, zjawisk i ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na to, jak Podlaskie się zmieniało, jaki ma dziś status w kraju i za granicą. Zachęcam Państwa do oglądania tych zdjęć, do wspomnień i refleksji nad minionym ćwierćwieczem. Pamiętać bowiem należy, że to, co zostało osiągnięte przez te 25 lat, to swoisty fundament. Bezsprzecznie solidny, jednak wymagający kolejnych nakładów, następnych dekad ciężkiej pracy, by budować i wzmacniać nasz wspólny dom, naszą Małą Ojczyznę  – Województwo Podlaskie.” - mówi Jarosław Zygmunt Dworzański Marszałek Województwa Podlaskiego.

Wystawa „Podlaskie 25 lat wolności” to projekt związany z 25 rocznicą pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 1989r. 4 czerwca 1989r. jest datą wyjściową dla pokazania ludzi, miejsc, wydarzeń i zjawisk społecznych, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza miały istotny wpływ na dzisiejszy status, kondycje i wizerunek Podlaskiego.

Znajdziemy tu fotografie, które wzbudzą wspomnienia, refleksje i - miejmy nadzieję – dumę. Przypominamy zarówno wizyty Papieża Jana Pawła II, jak też wybór pierwszego prezydenta Białegostoku; otwarcie pierwszej białostockiej galerii handlowej oraz zdobycie przez Jagiellonię Pucharu Polski. Przypominamy, jak wyglądał kiedyś i dziś białostocki dworzec PKP a także ile osób przyszło na otwarcie przebudowanego Rynku Kościuszki. Wspominamy, jak wchodziliśmy do strefy Schengen i chwalimy pierwszą operację z użyciem implantu z drukarki 3D.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i województwa na wspólne świętowanie 4 czerwca – a przy okazji zachęcamy do wizyty na Rynku Kościuszki, bo właśnie tam  w pobliżu pomnika Marszałka Piłsudskiego w środę 4 czerwca 2014r. o godz. 13  oficjalnie otworzymy naszą wystawę.

Zapraszają :

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Gazeta Wyborcza     

 

 


 

.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook