Dodana: 9 październik 2019 12:20

Zmodyfikowana: 9 październik 2019 12:22

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku z nowymi ambulansami

W środę (09.10) odbyło się uroczyste przekazanie do użytkowania dziesięciu nowo nabytych ambulansów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja została sfinansowana w całości ze środków własnych tej jednostki i wyniosła ponad 4 mln złotych. W wydarzeniu wziął udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Przekazanie karetek_-34.jpg

- To jest bardzo ważna chwila. Oddajemy do użytku 10 ambulansów, które pełnią niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców oraz komfortu pracy ratowników - podkreślił marszałek Artur Kosicki. - Korzystając z tej okazji chciałbym również podziękować panu dyrektorowi pogotowia, który bardzo dobrze zarządza tą placówką i dba o to, aby bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu stało na jak najwyższym poziomie - dodał.

Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zaznaczył jak ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego, dzięki któremu można w najkrótszym czasie dotrzeć do pacjenta.

- Ratownictwo medyczne jest specyficzną dziedziną medycyny, która jest łącznikiem różnych specjalizacji. Działamy również w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, a wtedy czas dojazdu jest kluczowym elementem, który decyduje o życiu lub zdrowiu człowieka. Od wielu lat staramy się, aby tabor był sukcesywnie odnawialny, gdyż zaplecze techniczne w postaci ambulansów jest dla nas najważniejsze.

Nabyte pojazdy zabudowane są na bazie Mercedes-Benz i podobnie jak w poprzednich latach zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki. Dodatkowo, jeden ambulans, który został kupiony dzięki wsparciu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Białegostoku zostanie przekazany w późniejszym terminie.

 Jest to kolejna inwestycja, zmierzająca do odnowienia taboru samochodowego SP ZOZ WSPR w Białymstoku. Poprzednie zakupy miały miejsce w 2018 r. i w 2017 r., kiedy nabyto łącznie 10 ambulansów medycznych. Koszt tych dwóch inwestycji wyniósł 3,8 mln zł.

We wrześniu 2019 r. podpisano umowy na zakup trzech ambulansów medycznych sfinansowanych z dotacji budżetu Ministra Zdrowia w ramach ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”. Dostawa planowana jest na grudzień 2019 r.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku posiada 34 karetki działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zakup nowoczesnych ambulansów medycznych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, pozwoli na poprawę jakości świadczonych usług zdrowotnych oraz wpłynie pozytywnie na komfort pracy zespołów.

Stacja pogotowia ratunkowego obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego blisko 700 tys. mieszkańców województwa podlaskiego. W 2018 roku wykonano 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu), z czego najwięcej przypada na Białystok i powiat białostocki (31 tys., czyli ok. 2.6 tys. miesięcznie).

W wydarzeniu wzięli udział także m.in. Roman Czepe, wicestarosta powiatu białostockiego, Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ, prof. Jerzy Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, dyrektorzy szpitali, przedstawiciele duchowieństwa oraz rada społeczna i pracownicy pogotowia.

bm / red. is

facebook