Dodana: 12 listopad 2019 09:32

Zmodyfikowana: 12 listopad 2019 09:32

Bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

14 listopada 2019 r. obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji Oddział Miejsko-Powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Białymstoku 16 listopada organizuje bezpłatne badania stężenia poziomu cukru we krwi i pomiar ciśnienia tętniczego. Odbędzie się też spotkanie z diabetologiem i dietetykiem. Z badań skorzystać będzie można w godz. 9.00-17.00 w Przychodni Diabetologicznej POPULA przy ul. Piłsudskiego 4b w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu cukrzyca.jpg

Co 6 sekund na świecie umiera osoba z powodu cukrzycy i jej powikłań, a co druga z nich ma mniej niż 60 lat. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 3 milionów ludzi, czyli ok. 8 % naszego społeczeństwa. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia w 2025 r. aż o blisko 35 proc. wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swego schorzenia. Badanie poziomu stężenia cukru we krwi może nas upewnić, że nic nam nie grozi.

Rodzina i cukrzyca: chroń swoją rodzinę

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. W 2019 roku obchodzimy go pod hasłem: Rodzina i cukrzyca: chroń swoją rodzinę. Bezpłatne badania organizowane przez Stowarzyszenie Diabetyków dostępnę są dla wszystkich mieszkańców Białegostoku - nie tylko osób chorych na cukrzycę, ale wszystkich, którzy profilaktycznie chcieliby upewnić się, że ich poziom cukru jest prawidłowy. Wystarczy przyjść do przychodni POPULA w godz. 9.00-17.00.

***

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO), jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

(oprac.aa)
fot. pixabay

facebook