Dodana: 10 maj 2019 14:37

Zmodyfikowana: 10 maj 2019 17:11

Miasteczko Zdrowia w BCO

Można było zmierzyć cukier, wziąć udział w ćwiczeniach na świeżym powietrzu, porozmawiać ze specjalistami, a nawet zatańczyć zumbę – w piątek (10.05) od 10.00 do 14.00 w Białostockim Centrum Onkologii stanęło Miasteczko Zdrowia. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 15. Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej Ten wyjątkowy festyn zdrowia otworzyli dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Joanna Borkowska i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski

Ilustracja do artykułu 15 lat w UE - BCO.jpg

Fundusze służą zdrowiu
Jak podkreślał marszałek Malinowski (w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia) wejście Polski do Wspólnoty zainicjowało szereg zmian w różnych aspektach życia, m.in. w służbie zdrowia.
- Dzięki funduszom europejskim zmieniają się nasze szpitale. Szkolimy kadry, kupujemy nowoczesny sprzęt, realizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych  – wymieniał Marek Malinowski – Białostockie Centrum Onkologii stanowi znakomity przykład jednostki, które umiejętnie potrafi korzystać z dostępnych środków, a to podnosi jakość służby zdrowia.
Przypomniał, że BCO realizuje wiele projektów związanych z profilaktyka nowotworową. To programy realizowane z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i ze  szpitalami w Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie : „Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy, projekt „Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi” i „Wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców Podlasia oraz wzrost wykrywalności raka jelita grubego poprzez zwiększenie liczby osób  objętych badaniami kolonoskopowymi”.

- Dziękuję dyrekcji i pracownikom placówki za ogromne zaangażowanie i prace na rzecz poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców regionu – mówił marszałek Malinowski.

Dbałości o zdrowie można się nauczyć
Piątkowe „Miasteczko…” to akcja, której celem jest promocja zdrowia, zachęta do regularnych badań profilaktycznych i edukacja zdrowotna.
Magdalena Borkowska, otwierając spotkanie zaznaczyła, że motto Białostockiego Centrum Onkologii brzmi „Pacjent jest najważniejszy”.  
- Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególnie ważny, mamy wspaniałych gości, wspaniałych pacjentów i realizujemy trzy wielkie unijne projekty – projekt związany z nowotworem piersi, nowotworem jelita i  duży projekt rehabilitacji społecznej – mówił dyrektor BCO.

Warto dodać, że zajęcia przygotowane przez BCO w ramach „Miasteczka Zdrowia” cieszyły się dużym zainteresowaniem.
- Sporo osób uczestniczyło w wykładzie na temat aktywności fizycznej, podobnie jak w szkoleniu z samobadania piersi, w zajęciach ruchowych i tanecznych – wymienia rzecznik prasowy BCO Monika Mróz i dodaje – Brali w nich udział, często spontanicznie, pacjenci poradni, którzy akurat byli w naszej placówce, a także pracownicy BCO.

Monika Mróz przypomniała, że swoje stoisko, Białostockie Centrum Onkologii będzie miało w niedzielę, 12 maja, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie już o godz. 12.00 rozpocznie się wielki festyn rodzinny „Miasteczko Funduszy Europejskich”.  

 

ak

facebook