Dodana: 2 luty 2019 20:22

Zmodyfikowana: 4 luty 2019 10:12

Dzień otwarty i bezpłatne badania w BCO

Światowy Dzień Walki z Rakiem - 4 lutego stał się przyczynkiem do kolejnego zaproszenia mieszkańców regionu w progi Białostockiego Centrum Onkologii na darmowe porady i szkolenia.

Ilustracja do artykułu DSC06263.JPG

Dzień otwarty w placówkach onkologicznych organizowany jest w związku z przypadającym na 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

W Polsce mimo poprawy wyników leczenia w ostatnich 15-20 latach (z 30% do 45% przeżyć wieloletnich) nadal średnie wskaźniki przeżycia są niższe o 10-15% od większości krajów Unii Europejskiej.

W sobotę w BCO odbyły się m.in. szkolenia z samobadania piersi, jąder oraz prelekcje o zdrowym odżywianiu.


W Białostockim Centrum Onkologii w sobotę panie w wieku 50-69 lat mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Naukę samobadania jąder dla mężczyzn prezentowali studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Białystok, a jak dbać o kręgosłup - opowiadał fizjoterapeuta z BCO. Swoje stanowisko miał również Klub Amazonek z Białegostoku, centrum dietetyczne oraz studencka organizacja Innowacyjny Kosmetolog z UMB, która proponowała chętnym zabiegi pielęgnacyjne twarzy i dłoni. Rownież Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na swoim stoisku prowadziła badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolyzera. Do zakładania konta pacjenta na portalu e-zdrowie namawiał z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, bo bez wychodzenia z domu, przez internet można zapisać się do lekarzy specjalistów a także sprawdzić swoje wyniki badań - również te z BCO.

- Realizujemy programy profilaktyczne z funduszy unijnych, w roku ubiegłym zorganizowaliśmy ok. 60 eventów, aby przekonać naszych mieszkańców do profilaktyki - mówiła dziennikarzom szefowa centrum Magdalena Borkowska.

W ramach jednego z projektów unijnych realizowanych przez centrum pn. "Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi" wszystkie zainteresowane osoby mogły wziąć udział w szkoleniu z samobadania piersi.

Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest APEL PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki onkologicznej. W województwie podlaskim w 2013 r. nowotwory złośliwe były przyczyną 25,5% zgonów mężczyzn oraz 22,1% zgonów kobiet.

Art

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne w BCO dla osób po chorobie onkologicznej

facebook