Dodana: 13 czerwiec 2021 19:15

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2021 15:07

Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa

Święto ustanowione w 2004 r. jest dedykowane honorowym dawcom krwi – tym, którzy bezinteresownie dzielą się darem życia z potrzebującymi. Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony jest 14 czerwca - w dzień urodzin dr Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi AB oraz 0, za co w 1930 r. otrzymał nagrodę Nobla.

Grafika przedstawiająca kroplę krwi

Ustanowienie święta ma zachęcać do oddawania krwi i uświadamiać jak cenne jest to dla potrzebujących. Bez honorowego krwiodawstwa nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji, leczyć i ratować ludzi.

W Podlaskiem, w ubiegłym roku pobrano ponad 68 tys. donacji krwi pełnej i jej składników. To wyróżnia nas na tle kraju i Europy.

- W województwie podlaskim średnio na tysiąc mieszkańców przypadają 53 donacje tzw. krwi pełnej konserwowanej, co pokazuje niezwykłą ofiarność Podlasian w skali Europy, gdzie średnia wynosi 40 donacji na tysiąc mieszkańców - podkreślał Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.  

Krwiodawstwo w Polsce jest dobrowolne i bezpłatne. W tym dniu w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa można oddać krew i zapoznać się z ideą honorowego krwiodawstwa. O tym, jakie warunki należy spełnić, by zostać dawcą krwi można przeczytać na stronie krwiodawstwo.pl.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook