Dodana: 13 luty 2019 13:17

Zmodyfikowana: 13 luty 2019 13:17

I Suwalskie Forum Psychiatryczne: Depresja – jak i kiedy pomagać?

Upowszechnianie wiedzy na temat depresji, prezentacja działań na rzecz osób nią dotkniętych, a także szeroko rozumiana profilaktyka – to najważniejsze zagadnienia konferencji pt. „ I Suwalskie Forum Psychiatryczne” (15 lutego). Nieprzypadkowo jest ona organizowana przez szpital psychiatryczny w Suwałkach. Właśnie tam rozpoczął się pilotażowy program ministerialny, który obejmuje opieką osoby w trakcie i po przebytych kryzysach psychicznych.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Na czym polega ten projekt? Dotyczy on przede wszystkim pacjentów, u  których występują zaostrzone objawy choroby psychicznej. W ramach pilotażowego projektu Ministerstwa Zdrowia powstało w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach Centrum Zdrowia Psychicznego z poradniami zdrowia psychicznego dorosłych i punktem  zgłoszeniowo-koordynacyjnym, który  zapewnia rejestrację i  koordynację świadczeń oraz w koniecznych przypadkach interwencję kryzysową. Osoby z problemami wymagającymi leczenia stacjonarnego są kierowani do izby przyjęć i hospitalizowani w oddziale stacjonarnym. Nowym zakresem, który funkcjonuje w ramach CZP jest  oddział dzienny  psychiatryczny, w którym zapewniana jest  opieka, leczenie i terapia.

 - Pacjent spędza tam  co najmniej 5 godzin dziennie korzystając z konsultacji lekarza, psychoterapii, terapii zajęciowej i uczestniczy w spotkaniach społeczności terapeutycznej  – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

W okresach remisji (ustąpienia objawów lub też mniejszego ich nasilenia), chory przez cały czas znajduje się pod opieką lekarzy prowadzących w Poradni Zdrowia Psychicznego. W sytuacjach, gdy z różnych względów osoba taka ma trudności z opuszczaniem domu (wiek, niepełnosprawność lub np. stany lękowe), może korzystać z usług świadczonych przez Zespół Leczenia Środowiskowego – okresowych wizyt lekarza, psychologa-terapeuty i odwiedzin pielęgniarki psychiatrycznej środowiskowej, obejmujące również wsparcie bliskich, z którymi mieszka osoba chorująca.

 Suwalskie Forum Psychiatryczne wpisuje się w  ogólnopolską kampanię informacyjno – edukacyjną dot. walki z depresją. W spotkaniu weźmie udział około 60 osób, w tym psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, pielęgniarki oraz kadra zarządzająca w opiece psychiatrycznej i szeroko rozumianej ochronie zdrowia oraz przedstawiciele wojewody, samorządu, Ministerstwa Zdrowia.

 - Zaplanowane wykłady mają na celu przekazanie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych, a poprzez to zmniejszenie lęku wobec osób z doświadczeniem choroby, wsparcie osób borykających się z depresją - tą  trudną chorobą, a także pomoc ich rodzinom w nabywaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – mówi Bożena Łapińska. - Podczas tegorocznej konferencji chcemy zapoznać uczestników z formami pomocy dla osób dotkniętych zaburzeniami nastroju, szczególnie depresji oraz pokazać jaką pomoc i gdzie można uzyskać w kryzysach psychicznych. Bardzo interesującą propozycją jest program redukcji stresu.

Program konferencji:
1. (Część główna budynku ul. Szpitalna 62)a
10.00 -  Otwarcie Konferencji w Centrum Zdrowia Psychicznego - zaprezentowanie nowych oddziałów

2. (Sala w budynku przy ul. Reja 67 A – niski parter – wejście od ul. Reja )
10.30 - Od pierwszej wizyty do opieki długoterminowej - formy opieki w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach
10.45 - Część wykładowa- wykłady w ramach Dni Walki z Depresją
11.30 - Opieka dzienna – co proponujemy  pacjentom?
12.00 -  Nowy Model Opieki  - Program Pilotażowy w Centrum Zdrowia Psychicznego
12.30 -  Panel podsumowujący - pytania, wystąpienia

Miejsce: Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, przy ulicy Szpitalnej 62.

 fot. pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook