Dodana: 22 styczeń 2016 15:07

Zmodyfikowana: 22 styczeń 2016 15:07

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Data nieprzypadkowa, bo przypadająca w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie, pierwszy miał miejsce w 1954r.

Ilustracja do artykułu surgery-1049588_1280.jpg

26 stycznia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się z tej okazji spotkanie (program), gdzie m.in. omówiony zostanie problem transplantologii w woj. podlaskim.

Z raportów konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Marka Gacko wynika, że w latach 2012-2014 w dalszym ciągu obserwowany jest niedobór narządów do transplantacji. W tym czasie w naszym województwie do przeszczepów pobrano 70 merek, 8 serc, 29 watrób i 5 trzustek, które ratowały życie ciężko chorym pacjentom.

W województwie podlaskim aktualnie działalność koordynatorów transplantacyjnych jest realizowana przez 6 osób zatrudnionych w 5 szpitalach województwa podlaskiego: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (1), Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (2), SP ZOZ w Hajnówce (1), Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (1), Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. L. Rydygiera w Suwałkach (1).

 

25 lutego 2011 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku miało miejsce podpisanie Listu Intencyjnego „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie podlaskim. List podpisało 15 sygnatariuszy.

Głównym celem „Partnerstwa dla Transplantacji.” jest upowszechnianie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzanie i rozwijanie aktywności donacyjnej, podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii oraz rozbudowa grupy koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach województwa podlaskiego.

„Partnerstwo dla Transplantacji” jest programem o zasięgu ogólnopolskim realizowanym we wszystkich województwach. Głównymi realizatorami jest Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” – państwowa jednostka budżetowa podlegająca Ministrowi Zdrowia dysponująca siecią koordynatorów transplantacyjnych oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Wojewoda Podlaski w ramach „Partnerstwa dla Transplantacji” współpracuje
z sygnatariuszami Listu Intencyjnego. W województwie Podlaskim merytoryczną stroną transplantologii i zagadnień z tym związanych zajmuje się powołany przez Wojewodę Podlaskiego konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej w ramach realizacji ustawowych zadań doradczych, opiniodawczych i kontrolnych oraz grupa 6 koordynatorów transplantacyjnych z 5 szpitali w województwie podlaskim. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook