Dodana: 20 lipiec 2021 20:26

Zmodyfikowana: 20 lipiec 2021 20:26

W Smolnikach powstanie ośrodek terapeutyczny

Opiekę znajdą w nim osoby z zaburzeniami emocjonalnymi. W piątek, 16 lipca, umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali członkowie zarządu województwa: Wiesława Burnos i Marek Malinowski oraz Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Przyznana dotacja z funduszy europejskich wyniesie ponad 7,4 mln zł. Reszta kosztów wynoszącej blisko 10 mln zł inwestycji zostanie pokryta z budżetu województwa.

Trzy osoby za stołem prezydialnym podpisują umowy.

Ośrodek będzie miał swoją siedzibę w budynku po szkole mieszczącej się w oddalonych o ok. 20 km od Suwałk Smolnikach.

– Zostanie on wyremontowany. Zaplanowany jest także zakup wyposażenia:  sprzętu medycznego, informatycznego i mebli – o szczegółach projektu mówił Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa za sektor zdrowia.

Podkreślił też, że o powstanie ośrodka w Smolnikach zabiegała Wiesława Burnos oraz Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, w ramach którego będzie funkcjonować nowa placówka.

– Dzisiejszy dzień jest przeze mnie i moich współpracowników celebrowany szczególnie. Czekaliśmy na niego bardzo długo – Bożena Łapińska nie ukrywała radości z podpisania umowy.  

Przypomniała, że budynek w Smolnikach został przekazany szpitalowi w Suwałkach już w 2014 r., choć nie istniały wówczas dokładnie sprecyzowane plany co do jego przeznaczenia.

– Teraz już wiemy, że ośrodek zrealizuje potrzeby, które obserwujemy od kilku lat. Zamierzamy uruchomić w nim psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową – wyjaśniła dyrektor Łapińska.  

Po remoncie zostanie tu stworzony 25-łóżkowy oddział  dla pacjentów zaburzeniami emocjonalnymi,  m.in. po zespołach pourazowych i oddział dzienny z 15 łóżkami. W ośrodku będzie również pracował Zespół Leczenia Środowiskowego oraz poradnie: leczenia nerwic i promocji zdrowia.

Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości, czy zespoły stresu pourazowego (PTSD) obecnie najczęściej diagnozowane jako powikłanie „pocovidowskie”. Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym.

Inwestycja potrwa dwa lata – ośrodek ma być gotowy w drugim kwartale 2023 r.

Barbara Likowska-Matys, Małgorzata Sawicka
red.: Bartłomiej Modzelewski
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook