Dodana: 28 kwiecień 2021 07:43

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2021 10:56

Strefa Rodzica otwarta w białostockiej Śniadecji

To przestrzeń, w której rodzic hospitalizowanego dziecka może w komfortowych warunkach towarzyszyć swojej pociesze. Świetlica działa od wtorku (27.04) na Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Rocznie będzie z niej korzystać kilka tysięcy osób.

Ilustracja do artykułu Otwarcie strefy rodzica (6 of 15).jpg

Strefa Rodzica w Śniadecji została uruchomiona jako 35. takie miejsce w Polsce, w ramach programu społecznego firmy Budimex SA. Jest on realizowany nieprzerwanie od 2013 r. i ma na celu tworzenie specjalnych miejsc przyjaznych rodzicom i małym pacjentom na dziecięcych oddziałach.

- To wspaniałe przedsięwzięcie, które z pewnością poprawi komfort podczas pobytu małych pacjentów w szpitalu. Chorowanie dziecka to niełatwe doświadczenie i dla malucha, i dla rodzica. Przyjazna przestrzeń, w której ojcowie i mamy mogą spędzać czas w placówce medycznej ze swoimi dziećmi jest niezwykle  potrzebna – mówi o przedsięwzięciu marszałek Artur Kosicki. – Jestem przekonany, że dzięki Strefie Rodzica, mali pacjenci tego oddziału będą szybciej wracać do zdrowia.

Bliskość rodzica pozwala szybciej zdrowieć

W białostockiej odsłonie ogólnopolskiego projektu, zaadaptowane zostały przestrzenie dawnej świetlicy. Inspiracją dekoracji była natura i las. Wygospodarowano trzy obszary: część edukacyjną dla starszych dzieci, kącik do zabawy dla maluchów oraz miejsce z miękką kanapą i telewizorem, stworzone z myślą o rodzicach.

- Mamy nadzieję, że czas, który dzieci będą spędzać w Strefie, będzie dla nich zarówno momentem oderwania się od procesu leczenia i stresu, jaki wywołuje pobyt w szpitalu, a z drugiej strony świetnym miejscem na spotkania z rodzicami i wspólną zabawę – mówi Aldona Orłowski, dyrektor Biura Rekrutacji, Rozwoju i Komunikacji w Budimex SA. 

Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, wiele badań potwierdza, że dzieci szybciej zdrowieją, kiedy są przy nich rodzice. Te przeprowadzone na Uniwersytecie Trinity College wskazują, że ich stała obecność przy dziecku w trakcie pobytu w szpitalu daje poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i skraca czas hospitalizacji o ponad 30%.

- Nie tylko pacjenci, ale i rodzice, którzy przebywają z dziećmi na oddziale są bardzo ważni w procesie leczenia. Ich obecność to istotny czynnik terapeutyczny – potwierdza Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Kolorowa świetlica to miejsce jeszcze potrzebniejsze w czasie pandemii. Ze względów epidemicznych, rodzice przebywają z dziećmi w szpitalu nieprzerwanie od początku do końca procesu leczenia.

Pediatria świeżo po remoncie

Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej białostockiej Śniadecji to miejsce, w którym rocznie leczonych jest ok. półtora tysiąca dzieci. W lutym uroczyście otwierano budynek Oddziału po gruntownej przebudowie i modernizacji. Remont zrealizowano dzięki wsparciu samorządu województwa, które jest organem prowadzącym szpitala. Więcej na ten temat w artykule: „Śniadecja gotowa na przyjęcie małych pacjentów”.

Małgorzata Sawicka, red.: Małgorzata Półtorak

fot.: Piotr Babulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook