Dodana: 30 czerwiec 2020 15:58

Zmodyfikowana: 30 czerwiec 2020 15:58

Robot da Vinci pomaga w skomplikowanych operacjach białostockim chirurgom

Już 150 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Większość z nich to zabiegi urologiczne polegające na usunięciu raka prostaty. Zabiegi wykonano również na pacjentach chorych na raka jelita grubego.

Ilustracja do artykułu IMG_20200625_133125(1).jpg

Pierwszy zabieg w „Śniadecji” z wykorzystaniem robota da Vinci odbył się 1 lutego 2019 r. Niedawno została wykonana operacja trzustki, którą przeprowadzili lekarze z oddziału chirurgii. Kierownik oddziału urologii onkologicznej i ogólnej Robert Kozłowski twierdzi, że prawdopodobnie był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce z użyciem robota da Vinci.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii podczas zabiegów chirurgicznych chorzy odczuwają znikomy ból po operacji, krócej przebywają w szpitalu i szybciej dochodzą do zdrowia. Istnieje również mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku jest jednym z nielicznych ośrodków medycznych w Polsce, gdzie są przeprowadzane zabiegi z wykorzystaniem takiego robota. Urządzenie kosztowało ponad 12 mln 300 tys. zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pochodzi na ten cel prawie 10,5 mln zł, natomiast ponad 1,8 mln zł samorząd wojewódzki przekazał w ramach wkładu własnego.

źródło/fot.: SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

facebook