Dodana: 11 styczeń 2021 10:24

Zmodyfikowana: 11 styczeń 2021 11:31

Działa już poradnia POZ przy szpitalu w Choroszczy

Potrzebę wskazywali mieszkańcy i samorząd gminy. Z początkiem stycznia, po wielu latach przerwy, w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy rozpoczęła działalność poradnia podstawowej opieki zdrowotnej. To placówka podległa Samorządowi Województwa Podlaskiego.

Brama wjazdowa z zaparkowanymi przed nią autami

- To świetna inicjatywa i bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Choroszcz. Jednym z priorytetów działania Zarządu Województwa Podlaskiego jest zapewnienie mieszkańcom regionu jak najłatwiejszego dostępu do jak najlepszej opieki medycznej – zaznaczył Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – To szczególnie ważne teraz w czasie pandemii, abyśmy nie zaniedbywali swojego zdrowia.

Poradnia zlokalizowana jest przy izbie przyjęć Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. By ją uruchomić, odnowiono i doposażono znajdujące się tam pomieszczenia, spełniające już wcześniej wszystkie wymogi gabinetów lekarskich.

- Koszt ich dostosowania był niewielki. Duża była za to potrzeba – podkreśla Ewa Zgiet, dyrektor szpitala w Choroszczy. – Zgłaszali ją sami mieszkańcy, ale też gminny samorząd. Ważnym aspektem jest rosnąca liczba jej mieszkańców.

Do tej pory w gminie działała tylko jedna niepubliczna przychodnia, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Obecnie w przyszpitalnej poradni pracują dwaj lekarze, dwie pielęgniarki i położna. Jej uruchomienie oznacza, że na miejscu można wykonać szereg podstawowych badań – zrobić USG, zmierzyć ciśnienie, czy poziom cukru.

By zapisać się do poradni, należy złożyć w rejestracji wypełnioną deklarację. Jest dostępna na miejscu, ale na stronie internetowej np. Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Na pierwszą wizytę lekarze z poradni zapraszają osobiście, by poznać pacjenta i jego zdrowotną charakterystykę. Dlatego warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, czy posiadane zaświadczenia.

Pacjenci przyjmowani są w godz. 8-18. Na wizytę umówić się można telefonicznie (tel. 85 719 10 91 wew. 353, 723 579 222), bądź mailowo: poz@sppchoroszcz.med.pl.

tekst: Małgorzata Sawicka, fot. Mateusz Duchnowski

 

facebook