Dodana: 19 listopad 2021 15:58

Zmodyfikowana: 19 listopad 2021 15:58

Program wczesnego wykrywania raka płuc w BCO

Jeszcze blisko 600 osób może wziąć udział w badaniach profilaktycznych wczesnego wykrywania raka płuc prowadzonych przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Inicjatywę zaprezentowano w czwartek, 18 listopada podczas konferencji prasowej z udziałem prof. Ewy Sierko, koordynatora naukowego projektu, Anny Skrzeczyńskiej, kierownika sekcji ds. funduszy europejskich BCO oraz Eugeniusza Dudzicza, pacjenta BCO i uczestnika projektu.

Dzień Rzucania Palenia - konferencja w BCO

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu stał się okazją, by zachęcić mieszkańców województwa podlaskiego oraz lubelskiego, żeby zadbali o swoje zdrowie.

W Polsce co roku odkrywa się 22 tys. przypadków raka płuc. Na obszarze województwa podlaskiego ten rodzaj nowotworu odpowiada za ok. 11 proc. nowotworów wśród mężczyzn i ok. 6 proc. wśród kobiet. Za sporą część przypadków odpowiada palenie papierosów. Nałóg ten jest na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób w Europie. Odpowiada za 30 proc. zachorowań na nowotwory oraz za 90 proc. zgonów z powodu raka płuc.

Palenie szkodzi zdrowiu

- Problem palenia papierosów polega na tym, że młodzi ludzie zazwyczaj sięgają po papierosa uzależniając się. Palenie trwa przez okres ich dorosłego życia, a większość nowotworów wynikających z palenia papierosów pojawia się w wieku starszym i młodzież sięgająca po papieros nie zawsze jest świadoma tego, że tak bardzo to palenie zaważy na ich przyszłym życiu i wpłynie na pogorszenie jego jakości – mówiła podczas konferencji prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii I BCO.

Dodała, że palenie tytoniu odpowiada za skrócenie życia w wieku średnim u ok. 40 proc. pacjentów o blisko 22 lata. Zaznaczyła, że spożywanie tytoniu jest przyczyną wielu nowotworów: raka płuca, raka okolicy głowy, szyi, przełyku, pęcherza moczowego.

Projekt profilaktyki raka płuc

Program niskodawkowej tomografii komputerowej umożliwia wykonanie bezpiecznych badań i wykrycie nawet drobnych guzków w płucach. Wczesna diagnoza i leczenie daje pacjentowi 95 proc. szansy na całkowite wyleczenie.

- Program działający na terenie województwa podlaskiego oferuje możliwość wykonania badania, na które nie jest potrzebne skierowanie. W związku z tym uważam, że warto się zgłosić i z tych badań skorzystać. Na dzień dzisiejszy w programie uczestniczyło blisko 1100 pacjentów. Wykonano ok. 1,2 tys. badań tomografii komputerowej. Do programu możemy włączyć jeszcze 600 pacjentów – zaznaczyła Anna Skrzeczyńska, kierownik sekcji ds. funduszy europejskich BCO.

Bez walki o oddech

O nowotworze płuc podczas badań profilaktycznych dowiedział się Eugeniusz Dudzicz, obecnie pacjent BCO.

- Papierosy paliłem przez ok. 30 lat, to była paczka, nawet więcej dziennie. Moja żona dowiedziała się o programie prowadzonym w BCO i zarejestrowała mnie. W trakcie badania stwierdzony został guz w płucu. Po tym znalazłem się na chirurgii klatki piersiowej, przeszedłem dwie operacje. Aktualnie jestem na chemioterapii i kontynuuję leczenie. Mogę zaapelować do wszystkich, rzucajcie palenie, to nie jest trudne. Inaczej się żyje, nie trzeba walczyć o oddech – zaapelował.

W bezpłatnych badaniach mogą wziąć udział osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 lat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat oraz w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 lat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.

W celu uzyskania szczegółowych informacji i chęci zapisania się na badania Białostockie Centrum Onkologii zaprasza do kontaktu pod numerem 603 241 247.

Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 r., ale zgłoszenia będą przyjmowane najpóźniej do czerwca 2022 r. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Cezary Rutkowski
fot.: Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook