Dodana: 28 kwiecień 2021 07:45

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2021 07:45

Szczepienia dla chętnych w Choroszczy

Powszechny Punkt Szczepień dla wszystkich chętnych lada dzień ruszy przy Szpitalu Psychiatrycznym im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. Czynny także w weekendy, będzie w stanie zaszczepić 200 osób dziennie.

Przygotowanie szczepionki do użycia

- Mamy już duże doświadczenie, bo szczepiliśmy na początku roku naszych pracowników - mówi Ewa Zgiet, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. - Na wypadek ewentualnych powikłań dysponujemy też odpowiednim sprzętem ratującym życie i zapleczem szpitalnym, spełniamy więc najwyższe  standardy bezpieczeństwa.

Choroski punkt będzie jednym z 29, które ruszą w Podlaskiem. Zostanie otwarty przy punkcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli gabinecie lekarza rodzinnego, usytuowanym obok izby przyjeć, dysponującym oddzielnym wejściem. Działa od stycznia, ma nowe, w pełni wyposażone pomieszczenia i młodych ambitnych lekarzy, a także laboratorium i pracownie rtg. Na początku roku zaszczepionych tu zostało dwoma dawkami ok. 600 pracowników szpitala. Po tym doświadczeniu przyszedł więc czas na otwarcie powszechnego punktu szczepień, dostępnego dla wszystkich chętnych.

- We wtorek mieliśmy kontrolę z Narodowego Funduszu Zdrowia, która oceniła nasze warunki. Spełniamy wszystkie wymogi i zostaliśmy już umieszczeni w wykazie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, realizujących szczepienia przeciw COVID-19 - dodała dyrektor Ewa Zgiet.  

Punkt ruszy w maju i będzie czynny przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, w soboty i niedzielę w godz. 8-15.  Dziennie będzie w stanie zaszczepić nawet 200 osób.

- Najpierw trzeba się oczywiście zarejestrować na konkretny dzień i godzinę – wyjaśnia Nadzieja Sołowiej, przełożona pielęgniarek w choroskim szpitalu. - Przez infolinię albo bezpośrednio u nas, w punkcie szczepień, wkrótce na naszej stronie internetowej podamy numery telefonów.  

W wyznaczonym terminie trzeba się stawić najpierw u lekarza, z wypełnionym „Kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”. Jest do pobrania na stronie Ministerstwa Zdrowia, ale będzie też wydrukowany i dostępny w choroskim punkcie szczepień. Pytania są krótkie i proste, m.in. czy miałeś kontakt z chorym na COVID-19, czy zauważyłeś u siebie objawy choroby, itp.
Po pozytywnej kwalifikacji lekarskiej szczepieniem zajmie się już odpowiednia pielęgniarka. Następnie rekomendowany jest 15-minutowy odpoczynek. Po tym czasie można już spokojnie wracać do domu.  

W całym kraju ma ruszyć 471 powszechnych punktów szczepień, w Podlaskiem 29,  a wśród nich i ten w Choroszczy. Zaszczepieni mogą być wszyscy chętni, nie tylko z pobliskiego Białegostoku, ale i całego województwa. Szpital w Choroszczy odpowiednio oznaczył już swój punkt, aby pacjenci mogli bez problemu dotrzeć na miejsce.

Szpital Psychiatryczny im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy jest jednostką Samorządo Województwa Podlaskiego.


źródło i fot: SPP ZOZ w Choroszczy
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook