Dodana: 13 kwiecień 2021 08:23

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2021 14:45

Nowy bus do przewozu niepełnosprawnych w gminie Wasilków

Wysłużone auto, którym do tej pory jeździli do szkół niepełnosprawni uczniowie z terenu gminy Wasilków, nie tylko ulegało awariom, ale przestało też już mieścić podróżujących. Stąd decyzja o zakupie nowego samochodu. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie już w ubiegłym roku. To 344 tys. zł.

Wóz do przewozu niepełnosprawnych z otwartymi drzwiami i wysuniętym podjazdem

W ubiegłym roku z transportu w gminie Wasilków korzystało ośmioro niepełnosprawnych uczniów. Kolejnym osiemnastu finansowano koszty podróży do szkół na podstawie dokumentów składanych przez rodziców.

- Ponadto, w ustalonych wcześniej godzinach, odbywają się dodatkowe przejazdy, z których mogą skorzystać również dorosłe osoby niepełnosprawne - zarówno w granicach gminy Wasilków, jak i miasta Białystok – mówi Dominika Jocz, zastępca burmistrza Wasilkowa. - W minionym roku, w ramach pomocy osobom niepełnosprawnym w dostaniu się do lekarzy specjalistów lub na rehabilitację, zrealizowano 51 takich przejazdów.

Komfortowy samochód zaopatrzony jest w podnośnik dla wózków inwalidzkich oraz zapewnia odpowiednią przestrzeń do podróży.

Zapewnienie dowozu uczniów niepełnosprawnych do placówek oświatowych, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, jest obowiązkiem gminy. Obowiązek ten dotyczy uczniów do 21. roku życia, a w niektórych przypadkach sięga 25. roku życia.

źródło i fot.: gmina Wasilków

oprac.: Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook