Dodana: 4 czerwiec 2021 16:21

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2021 16:21

Luzowanie obostrzeń od 6.06

- Działalność będą mogły wznowić m.in. sale zabaw dla dzieci. Zwiększony zostanie limit osób mogących jednocześnie brać udział w imprezach i zgromadzeniach – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia na środowej (2.06) konferencji prasowej. Zmiany w obostrzeniach będą obowiązywały od 6 do 25 czerwca. Większość restrykcji zostanie utrzymana.

Kobieta szczepiona w punkcie szczepień przez pielęgniarkę

W ramach luzowania obostrzeń rząd przywraca możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw z limitem, który dotyczy innych zdarzeń w obiektach zamkniętych, gdzie 1 osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych.

Limitem tym zostaną również objęte sale zabaw dla najmłodszych.

- Bardzo ważnym elementem jest kwestia imprez i zgromadzeń. Mówimy o weselach, o zgromadzeniach publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy limit do 150 osób - do tej pory wynosił on 50 osób - powiedział minister zdrowia.

Przekazał, że w transporcie zbiorowym limit obłożenia zostanie zwiększony do 75 proc.

Osoby zaszczepione zwolnione z limitów

Jak zaznaczył minister Adam Niedzielski, to dzięki masowym szczepieniom możliwe jest luzowanie obostrzeń.

- Do tych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione (przeciw COVID-19) - podkreślił minister.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że na podstawie badań przeprowadzanych przez wirusologów wiemy, że szczepienia zabezpieczają w bardzo dużym stopniu przed rozprzestrzenianiem się zakażenia.

W całym kraju obostrzenia luzowane są stopniowo. W połowie zeszłego miesiąca zniesiony został nakaz noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Od 28 maja działalność mogły wznowić (z ograniczeniami) obiekty sportowe pod dachem, w tym baseny, siłownie i kluby fitness. W lokalach - przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. i przestrzeganiu wytycznych sanitarnych - funkcjonować może gastronomia.

Cezary Rutkowski
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook