Dodana: 20 listopad 2019 09:29

Zmodyfikowana: 20 listopad 2019 09:29

V Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych

Po raz piąty na Politechnice Białostockiej budować będą mosty drewniane. W środę (20 listopada) na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku rozpoczyna się Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych. To już IV edycja zawodów przyciągających studentów uczelni technicznych z całej Polski. W konkursie uczestniczyć będzie 10 drużyn z Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Ilustracja do artykułu politechnika-01.jpg

Pierwszego dnia konkursu (20 listopada) drużyny będą budować mosty, a w czwartek (21 listopada) wykonane konstrukcje poddane zostaną próbie obciążeniowej na hali Inno-Eko-Tech. 

Mosty muszą zostać wykonane z profili drewnianych i łączników określonych w regulaminie.  By zbudować konstrukcje o rozpiętości 3,5 metra studenci mogą wykorzystać maksymalnie 0,3 metra sześciennego drewna. Profile drewniane połączone łącznikami stalowymi, gwoździami oraz wkrętami potrafią ''przenosić'' kilka ton obciążenia. Właśnie w czwartek młodzi konstruktorzy mogą w praktyce zweryfikować wybrane rozwiązania konstrukcyjne i umiejętności techniczne. Tego dnia w południe (godz. 12:15) prowadzone będą widowiskowe testy obciążania mostów - drużyny wspólnie z publicznością będą mogły obserwować, jak zachowuje się ich budowla pod konkretnym obciążeniem. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w piątek (godz. 10:30). Konkursowi towarzyszy konferencja dotycząca zagadnień ogólnobudowlanych.

Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych organizowany jest przez Studenckie Koło Naukowe Konstruktor pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

V Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych
Politechnika Białostocka, hala Inno-Eko-Tech
20-22 listopada, początek godz. 9:30 (montaż mostów do godziny 17:00)

facebook