Dodana: 15 sierpień 2018 20:07

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2018 20:07

Wielka Defilada Niepodległości punktem kulminacyjnym Święta Wojska Polskiego

W Święto Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. Według MON na żywo oglądało ją 120 tys. osób. Na trybunie honorowej defiladę odbierał m.in. zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

Ilustracja do artykułu Defilada  (4).jpg

Defilada składała się z trzech głównych części: pieszej, pojazdów i historycznej. Maszerowali także przedstawiciele wielonarodowej grupy bojowej, składającej się z pododdziałów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.

Defiladę pojazdów tworzyło ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Ok. 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało ok. 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Prezydent Duda dziękował wojsku. "Dziękuję za tę służbę, dziękuje wam, dziękuję waszym najbliższym i chcę z całą odpowiedzialnością was zapewnić: uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane" - oświadczył prezydent.

Ocenił w tym kontekście, że istnieje wielka szansa na to, aby sytuacja gospodarcza Polski cały czas się poprawiała, by była ona państwem coraz bogatszym, a wzrost gospodarczy był coraz szybszy.

"Gdyby tak się działo, uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy" - zaznaczył. Jeśli pozwoli na to sytuacja gospodarcza - doprecyzował prezydent - wzrost tych wydatków do poziomu 2,5 proc. PKB powinien nastąpić, nie jak dotąd planowano do 2030 r., ale już do roku 2024.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. 

źródło: www.kurier.pap.pl 
http://kurier.pap.pl/depesza/185355/Wielka-Defilada-Niepodleglosci-punktem-kulminacyjnym-Swieta-Wojska-Polskiego 

fot.: Jakub Szymczuk /Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook