Dodana: 8 marzec 2018 13:32

Zmodyfikowana: 8 marzec 2018 13:33

Prezydent Andrzej Duda przeprosił za wydarzenia z 1968 roku

Prezydent RP Andrzej Duda wziął w czwartek udział w obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68. Główne uroczystości odbywały się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu, 8 marca 1968 r., miał miejsce wiec protestacyjny studentów.

Ilustracja do artykułu 04_jsz_7719.jpg

W czwartek 8 marca, przed południem, o godz. 11, Prezydent złożył kwiaty przed tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 r. Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie, niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 r., od tego czasu corocznie 8 marca spotykają się tam emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte wydarzenia.

 Główne uroczystości odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu, 8 marca 1968 r., miał miejsce wiec protestacyjny studentów. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu prosił o wybaczenie "dla Polski, dla Rzeczpospolitej".
- Proszę, wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce. Za to, że dokonano tego haniebnego aktu - mówił Prezydent RP. - Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi, dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 68. roku - powiedział prezydent na zakończenie wystąpienia.

Uroczystość odbyła się asyście wojskowej, wzięli w niej udział także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.

W południe odbyło się spotkanie przed tablicą pamiątkową oraz został wystawiony spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Wzięła w niej udział Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, która odczytała okolicznościowy list Andrzeja Dudy.

Na podst.: prezydent.pl

 

facebook