Dodana: 23 grudzień 2019 12:42

Zmodyfikowana: 23 grudzień 2019 12:42

Święty, który zostawił tu swój ślad

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży odbyła się konferencja „Andrzej Bobola – człowiek Podlasia”. Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Konferencja.jpg

W spotkaniu wzięło udział blisko 50 osób. Głównym prelegentem był o. Janusz Tereszczuk, jezuita, który mówił o działalności św. Andrzeja Boboli na Polesiu i Podlasiu, czyli regionach, które szczególnie lubił przyszły patron Polski. W Łomży przebywał w latach 1638 - 1642 będąc doradcą rektora, kaznodzieją i dyrektorem szkoły humanistycznej. Autor wykładu wyjawił kilka ciekawostek z życia męczennika i świętego, m.in. że był on autorem ślubów wileńskich króla Jana Kazimierza.

Urząd Marszałkowski reprezentował na konferencji Paweł Karwowski, który w imieniu wicemarszałka Marka Olbrysia, całego zarządu województwa podlaskiego oraz Sejmiku, przekazał wszystkim świąteczne życzenia oraz zaprosił do kontaktu z łomżyńskim Biurem Sejmiku

Od samorządu powiatu łomżyńskiego życzenia złożyła Elżbieta Gosk, a dyrektor Anna Wądołowska od społeczności Szkoły Podstawowej w Podgórzu. Gospodarz konferencji, ksiądz  proboszcz Andrzej Popielski, podziękował wszystkim za przybycie, wręczył drobne upominki, składając świąteczne i noworoczne życzenia. Na zakończenia uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem.

 

mg/red.ak

facebook