Dodana: 6 czerwiec 2019 11:11

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2019 11:11

Konferencja i wystawa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” na Uniwersytecie w Białymstoku

Nowoczesna wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego o prawach wyborczych kobiet odwiedziła już Warszawę, Łódź, Ostrów Mazowiecką, Kraków i Wilno. Od 14 czerwca 2019 r. wystawę będzie można oglądać także w Białymstoku. Instytut Pileckiego wraz z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Instytutem Studiów Kobiecych zapraszają na otwarcie wystawy oraz towarzyszącą otwarciu konferencję z udziałem m.in. prof. Magdaleny Gawin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ilustracja do artykułu Wystawa Podwójnie Wolne_na UwB_grafika (1).jpg

Uroczyste otwarcie wystawy „Podwójnie Wolne” odbędzie się 14 czerwca 2019 r. o godz. 11.30 na Placu Syntezy w kampusie UwB (ul. Konstantego Ciołkowskiego 1). Ekspozycję będzie można oglądać w tym miejscu przez dwa tygodnie - do 2 lipca 2019 r.

 Organizatorem wystawy jest Instytut Pileckiego. Partnerami i współorganizatorami wydarzenia w Białymstoku są Uniwersytet w Białymstoku oraz Instytut Studiów Kobiecych.

 Dodatkowe informacje nt. wystawy dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku.

 O wystawie „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”:

 Stulecie praw wyborczych

Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W pierwszych wyborach odrodzonego państwa - 26 stycznia 1919 r. - Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli – i co ważne – swoje przedstawicielki w parlamencie. Przyznanie kobietom praw wyborczych stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy.

Podwójnie wolne

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.


Kontakt w sprawie wystawy na Uniwersytecie w Białymstoku:

- press@instytutpileckiego.pl, +48 600 902 929

- d.dajnowicz-piesiecka@uwb.edu.pl, +48 603 837 789

 

mat.org/opr.art

facebook