Dodana: 21 maj 2021 12:58

Zmodyfikowana: 21 maj 2021 15:24

„Dziecko w historii – między godnością a zniewoleniem”. Międzynarodowa konferencja na UwB

Prawa dziecka, przyczyny i warunki jego zniewolenia, dziecko w kręgu potrzeb i oczekiwań społecznych oraz jako bezpośredni adresat pomocy i form opieki dobroczynnej – to tylko niektóre tematy międzynarodowej konferencji, jaką w dniach 24-25 maja 2021 roku organizuje Katedra Historii i Teorii Wychowania Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Front przeszklonego budynku Uniwersytetu w Białymstoku.

W naukowym spotkaniu weźmie udział ok. 150 uczestników, w tym blisko 50 z zagranicy. Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej – większość prelegentów swoje wystąpienia zaprezentuje za pośrednictwem internetu. Obradom mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani – będą transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube.

Godność dziecka a utrata wolności

Dysputa będzie poświęcona godności osobowej, osobowościowej i osobistej dziecka w sytuacji zniewolenia, utraty wolności, swobody – całkowitej zależności od innych. Może to być zniewolenie dotyczące różnych sfer życia ludzkiego, np. fizyczne ograniczenie czy też zniewolenie umysłu, prowadzące do zatarcia własnej osobowości.

Powoduje to, że dzieciństwo - jako zjawisko dotyczące każdego człowieka bywa nadal zawłaszczane i zniewalane w najróżniejszy sposób. Mimo, że humanistyczne ujęcie egzystencji ludzkiej staje się dziś szczególnie ważne i może najbardziej ludziom potrzebne.

Ważne pytania

Dlatego głównym celem konferencji „Dziecko w historii – między godnością a zniewoleniem” jest próba odpowiedzi na pytania:

  • Jakie były i są źródła praw człowieka?
  • Czy godność jednostki była i jest nadal wartością?
  • Jakie w przeszłości były i są współcześnie przyczyny zniewolenia jednostki?
  • Dlaczego dochodzi do ograniczania wolności człowieka i tłamszenia jego godności?

Konferencja jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 40-lecia istnienia Katedry (wcześniej Zakładu) Historii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Partnerem konferencji jest Województwo Podlaskie.

Szczegóły dotyczące programu oraz transmisji dostępne są na stronie uniwersytetu.


źródło: UwB
oprac.: Anna Augustynowicz
red.: Paulina Dulewicz

fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook