Dodana: 7 grudzień 2019 10:46

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2019 10:46

Antoni Libera z mistrzowską prelekcją na Uniwersytecie w Białymstoku

„Moje potyczki z Gombrowiczem” – to temat wystąpienia, jakie 10 grudnia wygłosi na Wydziale Filologicznym UwB Antoni Libera. Ten wybitny pisarz, tłumacz i reżyser będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Prelekcje Mistrzów. Rozpocznie się ono o godz. 13.15 w sali nr 94 (Plac NZS 1). Wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu PRELEKCJA_A.Libera.jpg

Antoni Libera ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim,doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta - przełożył i wydał wszystkie jego dzieła dramatyczne Becketta, część utworów prozą, eseje i wiersze.Wystawia też sztuki tego autora, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W inscenizacjach tych występowali m.in. Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski czy Andrzej Seweryn.

Jest cenionym i wielokrotnie nagradzanym tłumaczem. Przełożył m.in. "Antygonę",  "Króla Edypa", "Makbeta". Przekłada też libretta operowe i wiersze. W swoim dorobku pisarskim ma powieść "Madame" (wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, była nominowana do nagrody Nike), wiele esejów, a także prozę autobiograficzną pt. "Godot i jego cień".

Antoni Libera jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także amerykańskiego Samuel Beckett Society.

za: UwB 

facebook