Dodana: 14 luty 2020 10:13

Zmodyfikowana: 18 luty 2020 08:50

Trwa akcja e-PIT 2020

W sobotę (15.02) rozpoczęła się kolejna akcja rozliczeniowa podatku dochodowego od osób fizycznych (Personal Income Tax, czyli PIT). Podobnie jak w poprzednich latach obejmie ona cały kraj i potrwa do 30 kwietnia.

Ilustracja do artykułu epit.jpg
  • Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnią wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez Internet.
  • Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na stanowiska komputerowe z dostępem do sieci w całej Polsce i punkty rozliczeń w galeriach handlowych.

Ułatwienia przygotowane przez KAS to przede wszystkim usługa Twój e-PIT, która dostępna będzie już po raz drugi. W 2019 r. cieszyła się dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie. Dzięki temu wpłynęło 7 mln e-PIT-ów od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób. Podatnicy mogą korzystać również ze znanego od lat systemu e-Deklaracje.

Pomoc w rozliczeniu PIT

Osoby, które potrzebują wsparcia w rozliczeniu, będą mogły liczyć na pomoc resortu finansów nie tylko w okienku w urzędzie skarbowym, ale także w punktach rozliczeń w galeriach handlowych czy w ramach specjalnych działań w regionach. W wybrane dni będą także specjalne dyżury dla osób z niepełnosprawnościami (głuchych i słabosłyszących). Do dyspozycji podatników przez cały okres rozliczeń pozostaje Krajowa Informacja Skarbowa.

Zaplanowane działania:

  • Na wybranych uczelniach eksperci przypomną o korzystnych zmianach podatkowych (w tym o uldze bez PIT dla młodych) i podpowiedzą, jak najłatwiej otrzymać zwrot podatku i rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT (luty-kwiecień).
  • Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych w wybranych urzędach skarbowych będzie zapewniona profesjonalna pomoc tłumacza migowego przy rozliczeniach w ramach dedykowanych dyżurów.
  • 21 marca wyślesz swój e-PIT w przerwie między zakupami. Pracownicy KAS będą czekać w specjalnie przygotowanych punktach obsługi podatnika w wybranych galeriach handlowych w Polsce.

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS)

Jak co roku KIS aktywnie włączy się w akcję rozliczeń PIT. W tym roku zaplanowalno m.in.:

  • specjalną linię dot. usługi Twój e-PIT,
  • możliwość zadawania pytań on-line przez e-mail,
  • dodatkowe dyżury w soboty 15 lutego i 25 kwietnia w godz. od 7.00 do 15.00.

Stanowiska komputerowe w urzędach skarbowych

We wszystkich urzędach skarbowych podatnicy będą mieć do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT.

Akcja rozliczeń na www i Facebook'u

Akcję będzie wspierać strona podatki.gov - link do Portalu Podatkowego,  gdzie oprócz usługi Twój e-PIT i e-Deklaracji podatnicy znajdą wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, m.in. instrukcje i broszury informacyjne. O wszystkich bieżących działaniach informacje będzie można znaleźć też w mediach społecznościowych - link do profilu FB.


źródło: rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
red. Anna Augustynowicz

facebook