Dodana: 2 czerwiec 2021 09:43

Zmodyfikowana: 2 czerwiec 2021 09:43

Nowe przepisu kodeksu drogowego dla kierowców i pieszych od 1.06

Od wtorku (1.06) piesi nie mogą używać telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Zmiany w przepisach ruchu drogowego objęły również kierowców, którzy muszą ustępować pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście. Nowe prawo z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności.

Przejście dla pieszych oraz budynek widoczny w tle

Koniec z używaniem telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez ulicę

Prawo o ruchu drogowym po wprowadzonych zmianach zakazuje pieszym korzystania z urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów itp.) w momencie przejścia przez jezdnię, również na przejściu dla pieszych. Nie będzie można rozmawiać wtedy przez telefon oraz patrzeć w ekran sprzętu elektronicznego.

Kierowcy zobowiązani do przepuszczania pieszych na przejściu

Zmiany, które przyjęto pod koniec stycznia, jeszcze zaostrzają te przepisy i nakładają na kierujących pojazdami obowiązek zmniejszenia prędkości w pobliżu zebry i ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym pieszym, którzy już znajdują się na pasach, ale także tym, którzy dopiero wchodzą na jezdnię.

Rosnąca liczba wypadków z udziałem pieszych przyczyną zaostrzenia przepisów

Wypadki z udziałem pieszych są drugim występującym rodzajem zdarzeń na polskich drogach. W 2019 roku ich liczba sięgała 6721 przypadków najechania na pieszego. W ich wyniku zginęło wówczas 780 osób, a 6276 zostało rannych. Według policyjnych statystyk doszło do niemal 3700 wypadków na samych przejściach dla pieszych.

Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było wejście na jezdnie bezpośrednio przed jadącym pojazdem.

Cezary Rutkowski

fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook