Dodana: 19 marzec 2020 10:14

Zmodyfikowana: 19 marzec 2020 10:36

Kolejne obiekty w rejestrze województwa podlaskiego

Kaplica rodziny Bazylewskich, ogrodzenie i cmentarz prawosławny rodziny Bazylewskich w Dubinach nowymi zabytkami województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Kaplica jpeg.jpg

Kaplica została wzniesiona w 1898 roku jako rodzinny grobowiec długoletniego proboszcza parafii prawosławnej w Dubinach, księdza Parteniusza Bazylewskiego. Jest to jedyna w regionie budowla wzniesiona dla rodziny prawosławnego duchownego, która już od chwili powstania była miejscem kultu. Konstrukcja charakteryzuje się stylem eklektycznym i zawiera elementy stylu cerkiewno- bizantyjskiego. Obiekt jest wybudowany z cegły czerwonej i podmurowany kamieniem.

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Białymstoku na szczególną uwagę zasługują również pomniki nagrobne. Wyróżniają się sposobem wykonania i materiałem. Marmurowy nagrobek Parwienija Parwieniewicza Bazylewskiego z 1910 roku jest zwieńczony żeliwnym krzyżem, wypełniony bogatą inskrypcją i charakterystycznym układem brył. Monument Julianii Jakowlewnej Bazylewskiej dominuje betonowym obeliskiem. Natomiast nagrobek Rozalii Trusvic jest odlany z żeliwa ustawiony na granitowej podstawie zdobiony żeliwnymi krzyżami ku górze.

Miejsce spoczynku jest otoczone kamiennym murem. Architektura ogrodzenia nawiązuje do stylu budownictwa charakterystycznego dla regionu. Natomiast kamień stanowi element swojskości budowli.

Kaplica rodziny Bazylewskich wpisuje się do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.  Na to wyróżnienie zasłużyła ze względu na zachowane wartości artystyczne zawarte w bryle budynku, oraz osobliwy styl architektoniczny.

Cmentarz, ogrodzenie oraz kaplicę wpisuje się do rejestru zabytków również ze względu na wartości historyczne o zasięgu lokalnym, jako świadectwo historii prawosławnej parafii w Dubinach.

 

Źródło/Fot.: WUOZ w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

 

facebook