Dodana: 27 październik 2014 11:14

Zmodyfikowana: 27 październik 2014 11:14

"Archimandryta" zwycięzcą Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra w Warszawie

Film dokumentalny TV Belsat „Archimandryta” w reżyserii Jerzego Kaliny został zwycięzcą zakończonego w niedzielę 26 października w Warszawie Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra”.

Uzasadniając werdykt, dyrektor festiwalu Agata Lewandowski powiedziała, że członków jury „urzekła mentalna migracja prawosławnego mnicha z Podlasia, archimandryty Gabriela, który rezygnując z atrakcji współczesnego świata, zdecydował się samotnie służyć Bogu i ludziom w budowanej przez siebie pustelni w uroczysku Kudak nad Narwią”. Festiwal „Emigra” organizuje Fundacja na Rzecz Mediów Polskojęzycznych za Granicą przy wsparciu Senatu RP i MSZ.

 „ARCHIMANDRYTA”, czas 52’, reż. Jerzy Kalina, zdj. Roman Wasiluk, dźw. Andrzej Brański, muz. Marek Papaj, mont. Tomasz Janulis, kier. prod. Bartosz Barynów, OTV Białystok dla Biełsat TV 2012

Archimandryta Gabriel, prawosławny mnich z województwa podlaskiego jest założycielem i jedynym mieszkańcem pustelni w uroczysku Kudak nad Narwią. Przez pierwszych kilka lat samotnie mieszkał tam i modlił się w barakowozie, bez prądu, bieżącej wody, całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Po jakimś czasie, dzięki pomocy prawosławnych mieszkańców okolicznych wsi, na uroczysku stanęła drewniana cerkiew oraz dom dla mnichów i zabudowania gospodarcze. Miejsce to tłumnie odwiedzają dziś pielgrzymi. Przyciąga ich niezwykła osobowość archimandryty Gabriela: z każdym potrafi znaleźć wspólny język, udziela porad duchowych, leczy ziołami, hoduje pszczoły, a gdy trzeba, zakasuje rękawy i razem z innymi buduje pustelnię. Ale czy tak będzie zawsze? Czy pustelnik za życia znajdzie dla siebie następcę?

Kolejni kandydaci do życia mniszego w pustelni nie wytrzymują długo... Nie potrafią żyć bez wygód, zdobyczy cywilizacji i kontaktu z rówieśnikami.
Film Jerzego Kaliny to więcej niż opowieść o wyjątkowym człowieku i jego dziele. W leniwych nurtach Narwi, w nie mniejszym stopniu niż krzyże prawosławnego skitu, odbija się nasz zglobalizowany świat, odwrócony od wartości duchowych, ogarnięty gorączką pieniądza i wymiany informacji.

Siłą „Archimandryty” jest to, że autorowi udało się równocześnie dotknąć tego, co lokalne, zakorzenione w podlaskim białorusko-prawosławnym mikrokosmosie, i uniwersalnych wartości, fundamentalnych w życiu człowieka, bez względu na epokę i jego miejsce na ziemi. Dla wielu polskich widzów obraz ten będzie dodatkowo zaskakującym odkryciem bogactwa kultur i religii wschodniego pogranicza.

Nagrody:

1. Złoty Melchior w kategorii „Inspiracja Roku” Konkursu Reportażystów Polskiego Radia Melchiory 2012.
2. Nagroda Jury Międzynarodowego Katolickiego Festiwali Filmów Chrześcijańskich „Magnificat” w Mińsk, 2012 r.
3. Nagroda za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kinolitopys”, 2012 r.
4. Pierwsza nagroda w kategorii filmów dokumentalnych Międzynarodowego Festiwalu „Pokrovkino”, Kijów 2012 r.
5. Nagroda „Brązowego Turonia” Międzynarodowego Festiwalu Etnofilm, Cadca, Słowacja 2012 r.
6. Pierwsza nagroda w kategorii filmów dokumentalnych Międzynarodowego Dobroczynnego Festiwalu „Świetlisty anioł”, Moskwa 2012 r.
7. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych „Radonież”, Moskwa 2012 r.
8. Laureat Międzynarodowego Kinoforum na Dnieprze, Dniepropietrowsk, Ukraina 2013
9. Laureat Międzynarodowego Prawosławnego Festiwalu Filmowego „Vstrecza”, Obninsk, Rosja 2013 r.
10. Nominacja do nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego.

facebook