Dodana: 30 kwiecień 2021 14:59

Zmodyfikowana: 4 maj 2021 10:34

W Tykocinie powstaje ścieżka edukacyjna dofinansowana z budżetu województwa

Ścieżka o długości 1,5 km będzie wiodła wzdłuż rzeki Narew po obu stronach mostu w Tykocinie. Ma rozładować ruch turystyczny, wykorzystać przyrodnicze walory miasteczka i stać się kolejną jego wizytówką. Inwestycja będzie kosztować ponad 4 mln zł, z czego 1,2 mln zł to dotacja celowa z budżetu Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu IMG_0199.jpg

Najnowsza atrakcja Tykocina to trakt pieszo-rowerowy ze stylowymi ławkami, tablicami edukacyjno-informacyjnymi i energooszczędnym oświetleniem.

- O ile powszechnie znane są walory Tykocina wynikające z jego bogatej historii, której ślady przetrwały w jego układzie i zabudowie, to warto było go pokazać także jako miejscowość atrakcyjną przyrodniczo - mówi marszałek Artur Kosicki. - Pomysł budowy ścieżki kładzie akcent właśnie na położenie miasta nad Narwią wśród nieskażonej przyrody. Mieszkańcy naszej "perły baroku" zyskają piękne miejsce relaksu, a turyści kolejny powód, by odwiedzić Tykocin.

Nowy walor turystyczny

Ścieżka poprowadzi – patrząc od Placu Czarnieckiego - wzdłuż Narwi po obu stronach mostu: w lewo w kierunku jazu, a w drugą stronę, w kierunku magistratu. Tu będzie wychodzić na ul. Poświętną i 11 Listopada.

- W ten sposób ruch turystów będzie skierowany na pomnik Orła Białego, który jest bardzo ważnym aspektem kulturowym i historycznym miasta – mówi Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina. - A i sam budynek urzędu miejskiego to przecież XVII-wieczna rezydencja.

Ścieżka będzie stylowo dopasowana do atmosfery miasta, a uroku ma jej dodać zaplanowana szata roślinna. O potrzebie jej budowy podczas konsultacji zdecydowali sami mieszkańcy.

- Tykocin zyska bardzo dużo. Narew niewątpliwe jest naszym walorem turystycznym i przyrodniczym, a my można powiedzieć, nie zauważaliśmy tego – przyznaje Mariusz Dudziński. – Ten deptak sprawia, że odwracamy się przodem do rzeki, bo do tej pory, można powiedzieć, byliśmy do niej odwróceni tyłem.

Historia, tradycje, przyroda... i mniejszy tłok

Jak podkreśla Mariusz Dudziński, rocznie Tykocin odwiedza ponad 100 tys. turystów. Przyciąga ich do miasteczka jego historia, zachowane obiekty, tradycje, ale także atmosfera. Budowa ścieżki to ukłon w stronę tych, którzy poszukują kontaktu z przyrodą.

- Teren nad rzeką Narew jest pod względem przyrodniczym niezwykle wartościowy, występuje tu wiele gatunków ptaków – dodaje burmistrz, podkreślając, że ścieżka to urozmaicenie tykocińskich atrakcji.

W założeniu ma też ona pełnić jeszcze jedną funkcję - rozładowywać ruch turystyczny w najbardziej natężonych okresie.

- Tykocińskie uliczki są wąskie, zabudowa ścisła. To dla nas ważny aspekt, że ruch ludzi w centrum będzie rozrzedzony – wyjaśnia Mariusz Dudziński.

Ścieżka będzie gotowa jeszcze w tym roku

By przespacerować się urokliwą ścieżką wzdłuż Narwi, trzeba jeszcze poczekać. Obecnie w trakcie są prace infrastrukturalne wschodniej części przedsięwzięcia. Mają być zakończone w tym roku. Podobnie jak druga część traktu, wiodąca od mostu do jazu, która z kolei jest dofinansowana z transgranicznego polsko-litewskiego programu. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę. Po wykonaniu kamiennej nawierzchni ścieżki, zamontowana zostanie mała architektura: ławki, tablice edukacyjno-informacyjne oraz energooszczędne oświetlenie. Budowę ścieżki zakończy wykonanie nasadzeń roślinności.

Małgorzata Sawicka
red.: Barbara Likowska-Matys
fot. Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook