Dodana: 6 czerwiec 2017 12:45

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2017 13:29

W Szelmencie powstała Aleja Olimpijczyków pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Podlaskiej Rady Olimpijskiej

Uroczyste otwarcie „Alei Olimpijczyków” i odsłonięcie kamiennych płyt poświęconych wybitnym sportowcom wraz z posadzeniem okolicznościowych dębów odbyło się w poniedziałek 5 czerwca.

Ilustracja do artykułu IMG_8435.jpg

Aleja poświęcona jest:

Stanisławowi  Marusarzowi - Vice Mistrzowi Świata w Skokach Narciarskich z Lahti 1938 roku.

Franciszkowi Gąsienicy Groniowi - brązowemu medaliście w Kombinacji Norweskiej Igrzysk Olimpijskich Cortina d’Ampezzo z 1956 roku.

Kamilowi Stochowi - Mistrzowi Olimpijskiemu w Skokach Narciarskich z Soczi z 2014 roku.

Józefowi Łuszczkowi - Mistrzowi Świata w Biegach Narciarskich z Lahti z 1978 roku.

Wojciechowi Fortunie - Mistrzowi Olimpijskiemu z Sapporo 1972 roku.

Marianowi Sypniewskiemu - brązowemu medaliście w Szermierce z Barcelony z 1992 roku.

Adamowi Krzesińskiemu - Vice Mistrzowi Olimpijskiemu w Szermierce z Atlanty z 1996 roku.

Piotrowi   Markiewiczowi - brązowemu medaliście z Atlanty  z 1996 roku.

Aleja to obecnie osiem kamiennych płyt z nazwiskami słynnych polskich sportowców, głównie sportów zimowych. Wśród tej ósemki znaleźli się także dwaj zawodnicy szermierki i jeden kajakarz. Aleja historycznie sięga lat 30-tych XX wieku i na razie kończy w roku 2014, olimpijskim złotem Kamila Stocha. 

Na każdej z kwadratowych płyt kamiennych wyryta jest gwiazda, a wewnątrz znajduje się nazwisko i jego osiągnięcie sportowe. Podczas uroczystości odsłonięcia każdej z tablic, jej bohater lub przedstawiciel zasadził obok dąb. Wśród obecnych był Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo i Piotr Markiewicz, kajakarz - brązowy medalista z Atlanty. 

facebook