W Szelmencie powstała Aleja Olimpijczyków pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Podlaskiej Rady Olimpijskiej
Uroczyste otwarcie „Alei Olimpijczyków” i odsłonięcie kamiennych płyt poświęconych wybitnym sportowcom wraz z posadzeniem okolicznościowych dębów odbyło się w poniedziałek 5 czerwca.
Aleja poświęcona jest:
Stanisławowi Marusarzowi - Vice Mistrzowi Świata w Skokach Narciarskich z Lahti 1938 roku.
Franciszkowi Gąsienicy Groniowi - brązowemu medaliście w Kombinacji Norweskiej Igrzysk Olimpijskich Cortina d’Ampezzo z 1956 roku.
Kamilowi Stochowi - Mistrzowi Olimpijskiemu w Skokach Narciarskich z Soczi z 2014 roku.
Józefowi Łuszczkowi - Mistrzowi Świata w Biegach Narciarskich z Lahti z 1978 roku.
Wojciechowi Fortunie - Mistrzowi Olimpijskiemu z Sapporo 1972 roku.
Marianowi Sypniewskiemu - brązowemu medaliście w Szermierce z Barcelony z 1992 roku.
Adamowi Krzesińskiemu - Vice Mistrzowi Olimpijskiemu w Szermierce z Atlanty z 1996 roku.
Piotrowi Markiewiczowi - brązowemu medaliście z Atlanty z 1996 roku.
Aleja to obecnie osiem kamiennych płyt z nazwiskami słynnych polskich sportowców, głównie sportów zimowych. Wśród tej ósemki znaleźli się także dwaj zawodnicy szermierki i jeden kajakarz. Aleja historycznie sięga lat 30-tych XX wieku i na razie kończy w roku 2014, olimpijskim złotem Kamila Stocha.
Na każdej z kwadratowych płyt kamiennych wyryta jest gwiazda, a wewnątrz znajduje się nazwisko i jego osiągnięcie sportowe. Podczas uroczystości odsłonięcia każdej z tablic, jej bohater lub przedstawiciel zasadził obok dąb. Wśród obecnych był Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo i Piotr Markiewicz, kajakarz - brązowy medalista z Atlanty.