Dodana: 5 grudzień 2018 10:55

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2018 10:55

Trwa zwycięski marsz Jagiellonii w piłkarskim Pucharze Polski. Arka Gdynia pokonana

W meczu 1/8 finału tych rozgrywek Jagiellonia Białystok pokonała w Gdyni miejscową Arkę 2:0. Gole dla Jagi strzelali w tym spotkaniu Cillian Sheridan i Patryk Klimala.

Po piątkowym zwycięstwie nad Arką 3:1 w Białymstoku i umocnieniu się na podium LOTTO Ekstraklasy podopieczni Ireneusza Mamrota na „rewanż” w Gdyni jechali z jednym celem – awansem do kolejnej rundy Pucharu Polski. Szkoleniowiec Żółto-Czerwonych na kolejne spotkanie z Arką wystawił mocną, choć zmienioną jedenastkę. Z podstawowych zawodników na ławce rezerwowych pozostali jedynie Martin Pospisil, Marian Kelemen oraz Arvydas Novikovas, a Łukasza Burligi zabrakło w kadrze meczowej. W wyjściowym składzie znaleźli się za to m.in.  Mateusz Machaj, Grzegorz Sandomierski, Patryk Klimala (obowiązkowy młodzieżowiec) czy wracający Guilherme oraz Przemysław Frankowski.

Pierwsza część spotkania nie należała do najciekawszych. Mimo, że już w czwartej minucie gry Grzegorza Sandomierskiego zmusił do interwencji strzałem z rzutu wolnego Adam Deja, tak na groźną sytuację trzeba było czekać aż do 38. minuty. Wtedy to po dobrze rozegranym rzucie rożnym minimalnie obok naszej bramki uderzył głową Adam Marciniak.

W międzyczasie minimalną przewagę na placu gry miała Arka, ale oba zespoły ograniczały się głównie do niecelnych strzałów z dystansu. Po naszej stronie kilka razy próbował Mateusz Machaj, po stronie gospodarzy Luka Zarandia czy Michał Janota. Warto zaznaczyć, że kilka razy w polu karnym dobrze reagowały także obie defensywy. Obrona Arki blokowała w niezłych okazjach Marko Poletanovicia oraz Patryka Klimalę, a defensorzy Żółto-Czerwonych kilka razy radzili sobie z Maciejem Jankowskim.

Drugą połowę Jaga była zmuszona rozpocząć już bez kontuzjowanego Ivana Runje, którego na placu gry zastąpił Lukas Klemenz. Przez długi czas obraz gry się jednak nie zmieniał i nie oglądaliśmy w Gdyni wielkiego widowiska. Dwie niezłe okazje miał Przemysław Frankowski, ale uderzał niecelnie. Po drugiej stronie boiska próbował szczęścia Maciej Jankowski, ale z kilkunastu metrów strzelił prosto w ręce Grzegorza Sandomierskiego.

W 70. minucie gry dobre uderzenie z dystansu oddał Taras Romanczuk. Kacper Krzepisz odbił piłkę, ale ani Patryk Klimala, ani Przemysław Frankowski nie potrafili popisać się skuteczną dobitką. Dwie minuty później gospodarze musieli sobie już radzić w dziesiątkę. Czerwoną kartką został ukarany Adam Deja, który bez piłki uderzył w twarz Bodvara Bodvarssona.

Jaga błyskawicznie wykorzystała przewagę liczebną. Na kwadrans przed końcem spotkania piłkę na połowie rywala odebrał Taras Romanczuk i zagrał świetne prostopadłe podanie do Cilliana Sheridana, który płaskim strzałem wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, otwierając wynik spotkania.

W 84. minucie gry bliski podwyższenia wyniku był Patryk Klimala, który jednak przegrał pojedynek z Kacprem Krzepiszem. W odpowiedzi wykazać musiał się Grzegorz Sandomierski, broniąc strzał z dystansu Michała Janoty.

Dwie minuty później Patryk Klimala już nie zawiódł. 20-latek wyprowadził kontrę Jagi, po której płaski strzał oddał Przemysław Frankowski. Bramkarz Arki odbił piłkę wprost pod nogi Patryka, a ten tylko dopełnił formalności, pieczętując zwycięstwo Jagiellonii.

W końcówce już nic nie miało prawa się zdarzyć. Jagiellonia Białystok pewnie pokonała na wyjeździe Arkę Gdynia 2:0 i awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski. Swojego rywala w tej fazie rozgrywek Żółto-Czerwoni poznają w najbliższy piątek.