Dodana: 23 sierpień 2017 08:25

Zmodyfikowana: 23 sierpień 2017 09:22

Szachy. Osiem medali dla Podlaskiego na Mistrzostwach Polski

Największa impreza juniorska w Polsce – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych przyniosła podlaskim szachistom osiem medali. Zawody odbywały się w dniach od 6 do 9 sierpnia 2017 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Podczas uroczystego zakończenia szachów szybkich nastąpiło uhonorowanie najlepszych klubów w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w roku 2016. Puchary imienia Zbigniewa Czajki otrzymali: MUKS Stoczek 45 Białystok (za II miejsce) i KSz. Javena Hańcza Suwałki (za VI lokatę).

W szachach szybkich (6-8 sierpnia) rywalizowało 1012 młodych szachistów, w tym 106 reprezentujących nasz region.

Najlepiej wypadli Krzysztof Wojtacha i Jakub Kosakowski (obaj MUKS Stoczek 45 Białystok) oraz Michalina Rudzińska (KSz. Hańcza Suwałki) – wszyscy sięgnęli po tytuły mistrzów Polski odpowiednio w kategoriach do lat 8 i 16. Brąz zdobyły Oliwia Kiołbasa do lat 18 i Klara Szczotka do lat 8 (obie MUKS Stoczek 45 Białystok).

Wysoko w tabeli końcowej byli też inni nasi szachiści. Czwartą lokatę zajęła Gabriela Pałejko (KSz. Hańcza Suwałki, do lat 8. Piąta była Monika Marcińczyk (KSz. Maraton Łomża, do lat 14). Na szóstej pozycji znalazła się Adrianna Staniewicz (MUKS Stoczek 45 Białystok, do lat 10). Siódme miejsce przypadło Jakubowi Szóstko (do lat 18), zaś dziewiąte Paweł Kozłowski (do lat 14) – obaj MUKS Stoczek 45 Białystok. Pierwszą dziesiątkę w grupie do lat 10 zamknął Gabriel Jarocki – MUKS Stoczek 45 Białystok.

We współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży MSiT na drugim miejscu znalazł się MUKS Stoczek 45 Białystok zdobywając 47 punktów.
W szachach błyskawicznych (8-9 sierpnia) o medale walczyło 920 zawodników, w tym 100 reprezentantów województwa podlaskiego.

Srebrne medale wywalczyli Michalina Rudzińska (KSz. Hańcza Suwałki) i Jakub Kosakowski (MUKS Stoczek 45 Białystok) – oboje do lat 16. Na najniższym stopniu ponownie stanęła Oliwia Kiołbasa w grupie do lat 18 (MUKS Stoczek 45 Białystok).

Tuż za podium znaleźli się Jakub Szóstko (MUKS Stoczek 45 Białystok, do lat 18) i Gabriela Pałejko (KSz. Hańcza Suwałki, do lat 8). W grupie do lat 10 szósta była Julia Dallemura, zaś siódma Klara Szczotka – obie MUKS Stoczek 45 Białystok. Na ósmej pozycji został sklasyfikowany Dawid Jasiulewicz (KSz. Hańcza Suwałki, do lat 8). Dziesiąty był Kornel Chomicki (MUKS Stoczek 45 Białystok, do lat 8).
MUKS Stoczek 45 Białystok ponownie zajął drugie miejsce we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, uzyskując 51 punktów.
Serdeczne gratulacje dla zawodników, trenerów i opiekunów.

Patronat nad Mistrzostwami objęli Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Prezes PZSzach Adam Dzwonkowski.
Bardzo dobrze wypadli podlascy zawodnicy, którzy zdobyli 8 medali, w tym 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe.