Dodana: 19 kwiecień 2021 14:12

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2021 14:31

Sukcesy sportowców z Grodna w ramach przedwojennego województwa białostockiego

W naszej wędrówce po historii sportu w przedwojennym województwie białostockim, dzisiaj zaglądamy do Grodna. Sportowcy z tego miasta, znajdującego się do 1939 roku w naszym regionie, uzyskali w latach 30. wiele cennych laurów na krajowej arenie. Zdobywali oni wówczas medale w Mistrzostwach Polski w różnych dyscyplinach, a szczególnie mocną pozycję osiągnęli w rywalizacji w wioślarstwie.

Medalową serię grodnian na wioślarskich torach zapoczątkowała w 1932 roku Irena Kieskiewicz. Zdobyła ona wówczas srebrny krążek w wyścigu kobiecych „jedynek”. Identyczny sukces ta zawodniczka klubu Niemen Grodno wywalczyła w następnym sezonie-1933.

Po kolejne miejsca na podium w Mistrzostwach Polski w wioślarstwie sięgnęli jej koledzy klubowi – Antonowicz i Mrozowski (niestety w historycznych kronikach nie zachowały się ich imiona). Najpierw, w 1934 roku, płynęli oni w składzie osady „czwórki ze sternikiem” Niemenu Grodno, która zdobyła w tej konkurencji srebrny medal. Natomiast w 1938 roku, Antonowicz i Mrozowski, już samodzielnie wywalczyli również srebro w wyścigu „dwójek”.

Srebrna Cresovia

Inną dyscypliną, w której przedwojenni grodzieńscy sportowcy mogli pochwalić się zdobyciem miejsca na podium w Mistrzostwach Polski była siatkówka. W 1939 roku, na turnieju we Lwowie, po srebrny krążek sięgnęła w tych zmaganiach drużyna Cresovii Grodno.

Była to ogromna sensacja, gdyż w drodze po medal, grodnianie pokonali kolejno dwójkę faworytów – CWS Warszawa (2:1) i Pogoń Poznań (2:0). Dopiero w finałowym meczu przegrali 0:2 z gospodarzami turnieju – Sokołem Wilno, ale stało się to po bardzo zaciętym boju w poszczególnych setach, które zakończyły się wynikami – 11:15 i 12:15.

Leonid Fiedoruk, który zaczynał swoją karierę w barwach Cresovii Grodno, po przejściu do Warszawianki Warszawa był w latach 30. wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Również barw Cresovii Grodno bronił znakomity lekkoatleta, kulomiot i dyskobol – Leonid Fiedoruk. Jako zawodnik tego klubu zdobył on wprawdzie w 1933 roku tylko 5. miejsce w Mistrzostwach Polski, ale po przejściu do Warszawianki Warszawa wywalczył aż 7 medali w mistrzostwach kraju, reprezentując również wielokrotnie „biało-czerwone” barwy w meczach międzynarodowych.

WKS mistrzem jest

Z kolei w zmaganiach o Mistrzostwo Okręgu Białostockiego, najbardziej utytułowaną drużyną byli piłkarze WKS (Wojskowego Klubu Sportowego) Grodno istniejącego przy tamtejszym 76 Pułku Piechoty. Aż 8-krotnie triumfowali oni we wszystkich 11 przedwojennych edycjach tej rywalizacji.

Afisz jednego z meczów drużyny WKS Grodno w ramach mistrzostw przedwojennego Okręgu Białostockiego. Fot. ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

O dużej przewadze grodzieńskich wojskowych nad innymi klubami z obszaru przedwojennego województwa białostockiego świadczył fakt, iż wygrywali oni swoje ligowe mecze nawet dwucyfrowymi wynikami. Rekordowymi ich zwycięstwami było rozgromienie aż 13:1 Makabi Łomża i 12:0 Hapoelu Białystok. Co ciekawe, jeden z tych przedwojennych piłkarzy WKS Grodno – Leon Łupaczyk, po wojnie grał jeszcze w białostockich klubach – Motorze i Wici.