Dodana: 21 lipiec 2018 07:50

Zmodyfikowana: 21 lipiec 2018 07:50

Piłkarze Jagiellonii Białystok od porażki rozpoczęli nowe rozgrywki LOTTO Ekstraklasy

Żółto-Czerwoni pechowo przegrali przy Słonecznej z Lechią Gdańsk 0:1. Jedynego gola w tym meczu strzelił Portugalczyk Flavio Paixao.

Nowy sezon 2018/19 piłkarze Ireneusza Mamrota chcieli rozpocząć od zdobycia trzech punktów, aby w dobrych humorach przygotowywać się do meczu z portugalskim Rio Ave w eliminacjach Ligi Europy. Trener Żółto-Czerwonych w piątkowy wieczór przy Słonecznej mógł liczyć na wszystkich swoich podstawowych zawodników, dzięki czemu na mecz z Lechią desygnował praktycznie najsilniejszą możliwą jedenastkę.

Jaga nie rozpoczęła jednak najlepiej tego meczu. Choć Żółto-Czerwoni byli bardzo aktywni, to jednak goście stworzyli sobie dwie pierwsze dobre sytuacje do strzelenia gola. Pierwszej z nich nie wykorzystał Michał Mak, który po centrze Filipa Mladenovicia uderzył głową obok słupka, ale już w 10. minucie płaskie zagranie Lukasa Haraslina wykończył z bliska Flavio Paixao i Lechia była na prowadzeniu.

Od tego czasu do końca pierwszej części gry trwało jagiellońskie walenie głową w mur. Żółto-Czerwonym brakowało przede wszystkim dokładnego ostatniego podania, bowiem potrafili oni skrzydłami przedostać się w strefę obronną rywala. Po stałych fragmentach gry niedokładnie uderzali Cillian Sheridan i Nemanja Mitrović, a w dobrej sytuacji skiksował Ivan Runje. Wcześniej, po indywidualnej akcji Arvydasa Novikovasa bardzo dobrą interwencją popisał się Dusan Kuciak.

Dopiero w samej końcówce pierwszej połowy powinien być remis. Niestety jednak w idealnej sytuacji po rzucie rożnym płaski strzał z kilku metrów Tarasa Romanczuka znakomicie obronił golkiper z Gdańska, który chwilę później poradził sobie również z uderzeniem zza pola karnego Jakuba Wójcickiego, przez co do przerwy goście prowadzili w Białymstoku 1:0.

Gra po przerwie rozpoczęła się od świetnej sytuacji Cilliana Sheridana. Irlandczyk obrócił się z piłką w polu karnym, ale uderzył minimalnie obok słupka. Lechia odpowiedziała celnym, ale słabym strzałem z dystansu Patryka Lipskiego, a po chwili znowu bliski szczęścia był Sheridan. Po kontrataku i podaniu Jakuba Wójcickiego Irlandczyk sięgnął piłkę czubkiem buta, ale z kilku metrów znów nie zaskoczył Dusana Kuciaka.

W 64. minucie powinien być remis po kolejnej ładnej akcji Jagi zakończonej strzałem Arvydasa Novikovasa, ale tym razem Lechię uratował słupek. Pięć minut później z kolei sytuacja Żółto-Czerwonych stała się już bardzo zła, bowiem za faul taktyczny na Sławomirze Peszce czerwoną kartką ukarany został Guilherme i Jaga musiała grać w dziesiątkę.

Przez długi czas wydawało się, że w tym meczu już nic ciekawego się nie wydarzy. Tak jednak nie było. W doliczonym czasie gry za skandaliczny faul na Novikovasie wyleciał z boiska Sławomir Peszko, a napór Jagiellonii przyniósł m.in. kapitalną okazję Ivana Runje, który po kontrataku Żółto-Czerwonych posłał piłkę z kilku metrów wysoko nad poprzeczką.

Wynik już się nie zmienił i Jagiellonia Białystok po raz pierwszy od powrotu do Ekstraklasy rozpoczęła sezon od porażki na własnym stadionie. Żółto-Czerwoni przegrali z Lechią 0:1 i o pierwsze ligowe punkty będą musieli się postarać za tydzień w Gdyni. Wcześniej jednak rozpoczęcie rywalizacji w eliminacjach Ligi Europy z portugalskim Rio Ave. W czwartek widzimy się wszyscy przy Słonecznej!