Dodana: 7 sierpień 2021 19:27

Zmodyfikowana: 7 sierpień 2021 19:29

Na Bug znów wypłynęły setki kajaków

Piękne nadbużańskie tereny i możliwość wiosłowania na jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek Polski przyciągnęły blisko tysiąc kajakarzy na sztandarowe drohiczyńskie wydarzenie – „500 kajaków”. W sobotę (7.08) w pierwszy dzień spływu uczestnicy mieli do pokonania 29-kilometrową trasę. Wystartowali z Drohiczyna i dopłynęli do miejscowości Granne. Zmagania kajakarzy obserwował Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, które jest partnerem wydarzenia.

Ilustracja do artykułu 500 kajaków 0 71.jpg

Kajakarskie święto wróciło do podlaskiego po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W tegorocznym spływie bierze udział ponad 900 kajakarzy. Jak co roku wśród uczestników są i zawodowcy i amatorzy. Pasjonaci kajakarstwa przyjechali z całej Polski. Są w bardzo różnym wieku - najmłodszy ma… 10 miesięcy, a najstarszy 82 lata.

 

Pierwszego dnia uczestnicy wystartowali z Plaży Miejskiej w Drohiczynie (gm. Drohiczyn) i musieli przepłynąć 29 kilometrów, aby wieczorem zameldować się w miejscowości Granne (gm. Perlejewo), gdzie czekała na nich biesiada z lokalnymi kulinariami i muzyką na żywo. Prawdziwi zapaleńcy kajaków decydują się również na drugi dzień spływu, gdzie za zadanie mają przepłynięcie dodatkowych kilometrów do miejscowości Nur.

 

Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie

Marek Malinowski – członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za sport i turystykę, podkreślał, że tego rodzaju wydarzenia to znakomita promocja aktywnego wypoczynku i regionu.

- Trasa spływu prowadzi przez jedne z najpiękniejszych terenów Podlaskiego. Ci ludzie, którzy tu przyjechali z innych zakątków kraju, będą swego rodzaju ambasadorami naszego województwa – mówił.


Dodał, że zarząd województwa chętnie wspiera takie inicjatywy:

- To jest tego w najwyższym stopniu warte. Wydarzenie, które w 2013 roku odbyło się po raz pierwszy i miało być jednorazową imprezą , odbywa się już po raz ósmy i cieszy się niesamowitą popularnością. Jedynie w ubiegłym roku organizację spływu pokrzyżowała pandemia.

 

„Podlaskie To Tu” nad Bugiem

Marek Malinowski był gościem plenerowego studia Polskiego Radia Białystok, które do Drohiczyna i Grannego zawitało w ten weekend z akcją „Podlaskie To Tu”.
Na antenie rozgłośni członek zarządu mówił m.in. o przedsięwzięciach w gminach Drohiczyn i Perlejewo powstałych dzięki wsparciu samorządu województwa i funduszy unijnych. 

- W Drohiczynie w ramach projektu transgranicznego powstało Nadbużańskie Centrum Turystki Kajakowej, w którym jest wspaniałe muzeum kajakarstwa, multimedialna wystawa zdjęć, kino kajakowe, basen do testowania kajaków i stymulator pływania kajakiem. To niewątpliwie ogromna atrakcja turystyczna – podkreślał- Gmina Perlejewo również prężnie korzysta ze środków unijnych. Pieniądze są wykorzystywane na inwestycje, takie jak np.: odnawialne źródła energii, na które pozyskano 1,2 mln zł, ze względu na położenie  inwestuje się tu też w rozwój turystyki  - dodał Marek Malinowski. 

Poinformował, że od początku kadencji obecnego zarządu łącznie gminie Perlejewo przyznano 6 mln zł dotacji.


„500 kajaków” na 500 lat województwa podlaskiego

Pomysł spływu powstał w 2013 roku w Drohiczynie. Miał być to aktywny sposób na uczczenie 500-lecia powstania województwa podlaskiego.
Hasło brzmiało „500 kajaków na 500 lat województwa podlaskiego”. Ku uciesze organizatorów zjawiło się wielu gości (a dokładnie 232 załogi) z całej Polski. W 2019 r. podczas siódmej edycji zgłosiła się rekordowa, jak do tej pory liczba uczestników i popłynęło aż 1083 osoby (565 załóg kajakowych).

Spływ kajakowy, który miał się odbyć tylko raz, urósł do rangi niepowtarzalnego wydarzenia kojarzonego z Drohiczynem i województwem podlaskim. Przedsięwzięcie zostało również docenione przez Polski Związek Kajakowy, otrzymując nagrodę w 2013 roku za największą imprezę kajakową w Polsce, a w 2016 roku uhonorowana została tytułem „Top Regionu 2015" w kategorii „Wydarzenia Sportowe roku 2015" przez słuchaczy Radia Podlasie i nominowana do Podlaskiej Marki Roku 2016. A w 2019 roku otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego.

 

Aneta Kursa
red.: Cezary Rutkowski 

fot.: Cezary Rutkowski
fot. Monika Kalicka Radio Białystok

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook