Dodana: 12 czerwiec 2021 19:17

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2021 12:47

Biegacze z całej Polski wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych

Ponad 600 studentek i studentów rywalizowało ze sobą w sobotnich (12.06) Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Supraślu. Zawodnicy pobiegli na trasach wiodących przez teren Puszczy Knyszyńskiej. Zwycięzcom na mecie pogratulował Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Zawodnicy i organizatorzy Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Marek Malinowski gratulował zwycięzcom osiągniętych wyników i życzył powodzenia tym, którym nie udało się stanąć na podium.

- Cieszę się, że odwiedziliście przy tej okazji piękne tereny Puszczy Knyszyńskiej i województwa podlaskiego, do którego zapraszam nie tylko w celach sportowych, ale i turystycznych – powiedział.

O miejsca na podium walczyli w sumie reprezentanci ok. 60 uczelni wyższych z całego kraju, w tym oczywiście studenci podlaskich uczelni.

Akademiccy biegacze ścigali się na dystansach od trzech do dziewięciu kilometrów. Na koniec zawodów zmierzyły się sztafety mieszane 4x1500 m.

Najszybsza na najkrótszym 3-kilometrowym dystansie okazała się Magdalena Heród z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. 6-kilometrowę trasę pierwsza pokonała Magdalena Święcka z warszawskiego AWF. W męskiej rywalizacji, na dystansie 4,5 km zwyciężył Wojciech Serkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, a w biegu na 9 km najszybszy był Patryk Stypułkowski z Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie. Rywalizację sztafet mieszanych 4x 1500 m wygrał Uniwersytet Warszawski. Dziesięć sekund za nim byli reprezentanci Wojskowej Akademii Technicznej, na trzecim miejscu uplasowali się biegacze z Uniwersytetu Gdańskiego.

Najlepsze miejsce wśród zawodników z województwa podlaskiego zajęła Barbara Skrzypko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która była druga w biegu na 3 km. W klasyfikacji uczelni triumfowały Politechnika Wrocławska i Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Walory trasy na uroczysku Glinki w Supraślu, docenili uczestnicy rywalizacji.

- Jestem bardzo zadowolony z miejsca zawodów. Zaskoczyło mnie to, jak bardzo różnorodna była trasa biegów. Ciągle pod górę, później w dół, myślałem, że za chwilę będzie już koniec, a okazało się, że znowu jest pod górę – mówił jeden z uczestników Henning Schein, student Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w Krakowie.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych po raz trzeci był Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Województwa Podlaskiego przy współudziale Politechniki Białostockiej. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

tekst i fot.: Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka