Dodana: 12 wrzesień 2021 08:54

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2021 09:07

57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka w Suwałkach

Znakomici sportowcy wielu dyscyplin, w tym olimpijczycy Maria Andrejczyk, Rafał Czuper, czy augustowscy kajakarze Marek Twardowski i Adam Wysocki, wzięli udział w sobotę, 11 września, w jednej z największych imprez sportowych w Polsce. W inauguracji 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka w Suwałkach uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. Samorząd województwa reprezentował także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

Ilustracja do artykułu 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka w Suwałkach-13.jpg

Oficjalna, zgodna z ceremoniałem olimpijskim, Inauguracja Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka odbyła się na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach. Rozpoczął ją występ artystyczny, po którym znicz olimpijski zapaliła oszczepniczka, srebrna medalistka z Suwałk Maria Andrejczyk.

Wiesława Burnos odczytała list marszałka Kosickiego, który odniósł się w nim do sukcesów olimpijskich sportowców z regionu i Polski, w tym tych najnowszych, odniesionych na olimpiadzie w Tokio.  

Ten sukces to przykład jak wspaniałą promocją sportu w każdym zakątku naszego kraju są olimpijskie laury osiągnięte przez polskich zawodników. Imponująca liczba 319 medali zdobytych w całej historii ich startów w Igrzyskach Olimpijskich, zawsze przekładała się na tysiące młodych ludzi, którzy z ambicją, zapałem i radością uprawiali w różnych miejscowościach Polski sport, traktując to jako radość, piękno i dumę ze swojego życiowego wyboru – pisał marszałek.

Olimpijczykom podziękował także „za kreowanie takich wartości i postaw, za tworzenie pięknych sportowych, społecznych i osobistych wzorców, serdecznie dziękuję wszystkim polskim olimpijczykom. To przysłowiowa druga, ale jakże ważna strona, Waszych medali zdobytych na arenach Igrzysk”.

W ramach uroczystości dokonano oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która upamiętnia Jadwigę Olbryś. Ponadto uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z wystawą fotograficzną pt. „Podlascy Olimpijczycy w Tokio” oraz z kolekcją ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. „Olimpizm na pocztówkach”. Wernisaż zdjęć odbył się w hali sportowo-widowiskowej Suwałki Arena. W niedzielę planowane są m.in. rozgrywki w badmintona oraz Międzynarodowy Puchar Podlasia w Biegach na Nartorolkach, który odbędzie się w Szelmencie.

Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka w województwie podlaskim odbywają się już trzeci raz. Były w Białymstoku, Łomży, a w tym roku - w Suwałkach.

Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Krzysztof Bochenko, UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook