Dodana: 13 styczeń 2018 00:03

Zmodyfikowana: 13 styczeń 2018 00:03

Wieczór Kolęd Prawosławnych i przyznanie Abp. Jakubowi Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego

Wieczór 12 stycznia 2018 roku był w Operze i Filharmonii Podlaskiej wyjatkowy z kilku powodów. Nie tylko dlatego, że przybyli goście i słuchacze mieli okazję wysłuchać już 36. edycji tradycyjnego koncertu kolęd prawosławnych, ale też z okazji rozpoczęcia jubileuszowego roku w którym prawosławny arcybiskup Jakub, metropolita białostocki i gdański świętować będzie 20-lecie posługi biskupiej. I wreszcie – to właśnie w piątek 12 stycznia Marszałek Jerzy Leszczyński i Wicemarszałek Maciej Żywno wręczyli abp. Jakubowi Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu gl.JPG

 

- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy gościć tak wspaniałych artystów i przeżyć piękny wieczór. Ale to też wspaniała okazja, by przekazać w tym gronie ważną decyzję Zarządu Województwa Podlaskiego – mówił tuż po zakończeniu koncertu marszałek Jerzy Leszczyński.

- Dobre duszyczki z Eleosu przypomniały nam, że to rok jubileuszu kapłaństwa Ekscelencji – podkreślił wicemarszałek Maciej Żywno. I zwrócił się do arcybiskupa: - Jest Ekscelencja nie tylko niesamowitym kapłanem ale i człowiekiem-instytucją, który łączy nas wszystkich w Podlaskim w ramach ekumenizmu. Jest Ekscelencja wyjątkową postacią dla naszego regionu i dzisiaj z Marszałkiem mamy przyjemność reprezentować mieszkańców województwa podlaskiego, w których imieniu wręczamy Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Podlaskiego w drodze uchwały podjętej na wniosek Komisji Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego przyznaje „Odznakę” osobom fizycznym oraz osobom prawnym, w tym jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego.

- Dziękuję za odznaczenie i za dotychczasową dobrą współpracę, za pomoc. I obiecuję, że dołożę wszelkich starań, by ta współpraca była jeszcze lepsza – podziękował abp. Jakub.

Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub w marcu 1999 roku został powołany na Biskupa Diecezji Białostocko-Gdańskiej a w czerwcu 2008 roku został podniesiony do godności arcybiskupa. Arcybiskup Jakub za swoje zasługi był wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi. Był inicjatorem m.in. Akademii Supraskiej, centrum konferencyjnego, szkoleniowego i oświatowego, którego głównym zadaniem jest krzewienie i upowszechnianie wiedzy o bogactwie prawosławnej wiary, duchowości, tradycji i kultury mieszkańców zamieszkujących Podlasie. Jego Ekscelencja jest także zwolennikiem powstania prawosławnej szkoły podstawowej IM. Cyryla i Metodego w Białymstoku, pomysłodawcą jedynego w Polsce prawosławnego Radia Orthodoxia, które nadaje codziennie z Białegostoku.

Działania JE Arcybiskupa Jakuba budują wyjątkowy charakter województwa podlaskiego jako regionu sprzyjającego wielokulturowości.

(mk)

 

facebook