Dodana: 12 styczeń 2018 13:55

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2018 15:05

W Łapach powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe

W piątek, 12 stycznia br. podpisano umowę na wykonanie centrum przesiadkowego w Łapach. W spotkaniu wzięli udział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Burmistrz Łap Urszula Jabłońska i przedstawiciel wykonawcy – prezes firmy I.N.S. Sp. Z o. o Szczepan Topczewski. Wartość całej inwestycji to 7,5 mln zł., z czego blisko 6 mln zł. zostanie pokryte z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Attachment6.jpeg

Centrum powstanie na terenie byłego dworca PKP i PKS. Zostaną wybudowane m.in. drogi dojazdowe, chodniki, place manewrowe dla autobusów, parkingi dla aut osobowych, wiaty przystankowe i miejsca postojowe dla rowerów, a także tereny zielone i place zabaw dla dzieci.
Będzie to intermodalny pasażerski terminal przesiadkowy transportu zbiorowego. Zaoferuje miejsca postojowe dla samochodów osobowych i rowerów, korzystających z terminala w konwencji bike&ride (na 48 miejsc) i park&ride (na 78 miejsc).

- Cieszę się, że możemy  tę inwestycję dofinansować w ramach środków z regionalnego programu operacyjnego – podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński –  Ułatwi to mieszkańcom korzystanie z transportu zbiorowego – przede wszystkim z kolei. Centrum Łap będzie uporządkowane i estetyczne, a to również wpływa na jakość życia mieszkańców.

Marszałek przypomniał, o trwających pracach na trasie Białystok- Łapy.
 - Województwo podlaskie buduje drogę do Łap. Pierwszy odcinek: Białystok – Markowszczyzna  ma zostać ukończony w tym roku, a drugi Markowszczyzna –Łapy w 2019. Dwupasmowa, bezpieczna droga z całą pewnością wpłynie na bezpieczeństwo podróżujących, ale też da impuls rozwojowy całej gminie.

 

Celem inwestycji jest zwiększenie mobilności mieszkańców Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz rozwój niskoemisyjnego publicznego transportu zbiorowego i rowerowego na terenie BOF.
Projekt pochodzi z listy projektów pozakonkursowych RPOWP 2014-2020, zgłoszonych przez Białostocki Obszar Funkcjonalny. Jego wartość to 7,5 mln zł, zaś dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie 5,9 mln zł.

ak/bl
fot.Wojciech Oksztol

facebook