Dodana: 20 czerwiec 2017 13:39

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2017 14:05

To festiwal niekompetencji, arogancji i braku współpracy - wojewódzcy radni PO o wycince Puszczy Białowieskiej

Po poniedziałkowej sesji 19 czerwca wojewódzcy radni Platformy Obywatelskiej przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji w Puszczy Białowieskiej (treść stanowiska w załączniku i poniżej). We wtorek 20 czerwca, na konferencji prasowej, ich treść przedstawili: Jarosław Dworzański, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno – Wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego. Radni PO liczą, że podobne stanowisko przyjmą na najbliższej sesji (być może nadzwyczajnej) wszyscy radni wojewódzcy. Stanowisko to zostanie też przekazane przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu IMG_5819.JPG

TREŚĆ STANOWISKA

- To niezwykle ważna sprawa dla naszego regionu, bo to, co się tam teraz dzieje zupełnie wymknęło się spod kontroli, zarówno pana ministra Szyszko, jak i tych, którzy tam pracują – podkreśla Jarosław Dworzański. – Myślę, że każdy kto ostatnio miał okazję być ostatnio na terenie puszczy, wraca stamtąd z przerażeniem. To festiwal niekompetencji, arogancji i braku współpracy - wszędzie widać ścięte drzewa, wprowadzono ciężki sprzęt, który nie tylko że prowadzi wycinkę bardzo szybko, ale niszczy po drodze wszystko, bez względu na stan. Istny księżycowy krajobraz.

Wicemarszałek Maciej Żywno przekonywał, że konflikt wokół Puszczy można załagodzić wyłącznie przy pomocy dialogu.

– To eksperci powinni się wypowiedzieć, o tym co jest dobre dla Puszczy. Nie można ludzi dzielić na tych co chcą bronić Puszczy i tych, co szukają różnych form walki choćby z kornikiem drukarzem. Obie strony przy wspólnym stole powinny szukać możliwości rozwiązania tego sporu, także przez pomoc ekspertów – przekonywał wicemarszałek Żywno. – I przede wszystkim nie można zamykać Puszczy dla ludzi. Tymczasem docierają do nas bardzo wyraźne głosy mieszkańców, którzy – pomimo, że rozpoczął się sezon letni – już tracą na swoich przedsiębiorstwach turystycznych z powodu obowiązującego zakazu.

A Anna Naszkiewicz dodała: – Nie podlega dyskusji, że Puszcza jest terenem unikatowym. Musimy się jednak zastanowić nad tym co się tam dzieje i czy jest to właściwe. Wiemy, że Puszcza to teren trudny jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej, inwestycyjnej. Dzisiaj ani mieszkańcy, ani turyści do puszczy wejść nie mogą. Chcemy o tym rozmawiać dyskutować, ale domagamy się też konkretnych działań ze strony rządowej.

Puszcza Białowieska to jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób doceniono wyjątkową, uniwersalną z punktu widzenia nauki, ochrony i piękna natury, wartość tego naturalnego lasu.

Przypomnijmy, że na terenie Puszczy trwa wycinka lasu, w drugiej połowie maja z tego powodu zaczęły się na terenie Puszczy protesty ekologów, mieszkańców miejscowości puszczańskich, licznie przyjeżdżają też mieszkańcy z innych regionów Polski, nawet zagranicy. Sami mieszkańcy powołali Koalicję na Rzecz Ludzi Lasu. Jak dotąd jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości jest głuchy na te protesty.

Już kilkakrotnie aktywiści Greenpeace i Dzikiej Polski przeprowadzili blokadę ciężkiego sprzętu wycinającego starą część Puszczy. Jak informują to reakcja  na rozpoczętą w tym roku systemową wycinkę najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Puszczy, między innymi w strefach ochronnych UNESCO.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook