Dodana: 23 czerwiec 2016 15:42

Zmodyfikowana: 23 czerwiec 2016 15:42

XXVI sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Radni udzielili absolutorium Zarządowi Województwa

XXVI sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego odbyła się dnia 23 czerwca 2016 r. (czwartek) w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, I piętro sala 115.

Ilustracja do artykułu IMG_8544.JPG

Jeszcze przed rozpoczęciem XXVI sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego radni Sejmiku wysłuchali informacji o wielkim sukcesie podlaskich rolników na tegorocznej Agrolidze. Tytuł Krajowego Mistrza 2015 otrzymali Anna i Sylwester Jaszczołt z powiatu siemiatyckiego. Gratulacje i dyplomy odebrało szesnastu rolników i piętnastu przedstawicieli firm m.in. producent maszyn i urządzeń Metal-Fach z Sokółki (zdobywcy tytułu wicemistrza w kategorii firmy).

– To ogromny sukces. Mistrzowie Anna i Sylwester Jaszczołtowie z miejscowości Jaszczołt w gminie Grodzisk którzy są jednymi z największymi producentów mleka w województwie i kraju – podkreślał Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. -  To dzięki takim rolnikom jak państwo Jaszczołtowie promowane jest województwo podlaskie, zmieniany obraz naszego regionu w Polsce. To najlepsi wśród najlepszych, wizytówka naszego województwa i cieszy, że jesteśmy tak dobrze postrzegani na arenie krajowej.

Anna Fatyga, wicedyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawiła radnym drogę do sukcesu państwa Jaszczołtów i firmy Metal-Fach z Sokółki– przeczytasz o tym TUTAJ i TUTAJ.

Pamiątkowe grawertony i kwiaty podlaskim mistrzom wręczył Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Jarosław Dworzański, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego. - Jesteśmy dumni, że mamy mistrza w kategorii rolnica i wicemistrza w kategorii firmy. I tak trzymać dalej! – podkreślił marszałek Leszczyński.

Następnie Jarosław Dworzański otworzył obrady XXVI sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego – obecnych jest 28 radnych.

Radny Cieślukowski zaproponował do porządku obrad (pkt. 18 a) przyjęcie stanowiska w sprawie opracowywania dokumentów programowych w działaniu „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Głosami 17 radnych sejmik zgodził się na przyjęcie tego punktu do porządku obrad.

Skarbnik Województwa Henryk Gryko projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 290 - w załączniku poniżej/. Radni przyjęli zaproponowane zmiany.

Także Skarbnik przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2016 rok. /Druk Nr 291 w załączniku poniżej/. Radni 23 głosami za przyjęli te propozycje..

W kolejnym punkcie radni rozpatrzyli sprawozdanie rocznego z wykonania planów finansowych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, samorządowych instytucji kultury oraz samorządowych osób prawnych województwa podlaskiego za 2015 r.  

Kolejny punkt XXVI sesji Sejmiku stanowiło Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu województwa za 2015 rok oraz sprawozdania finansowego za 2015 rok. Głos zabrał Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, który na początku przypomniał, że aż 10 z 12 miesięcy ubiegłorocznego budżetu wykonywał Zarząd pod kierownictwem Mieczysława Kazimierza Baszki, byłego Marszałka Województwa Podlaskiego, a obecnie posła.

Jerzy Leszczyński podkreślił, że przedłożenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok nie tylko obowiązek ale i satysfakcja, bo wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane.

- Osiągnęliśmy największe dochody i wydatki inwestycyjne – podkreślił marszałek. - Gdyby nie pieniądze  unijne nasze województwo nie byłoby w tym miejscu, gdzie jesteśmy. Po wejściu do UE Podlaskie bardzo się zmieniło, niemały na to wpływ miały ubiegłoroczne wydatki. Jesteśmy też świadomi, żeby planując rozwój nie podejmować decyzji, które mogłyby szkodzić w przyszłości.

Do sukcesów ubiegłego roku marszałek Leszczyński zaliczył m.in.: inwestycje w infrastrukturę drogową, zakończenie budowy struktury sieci szerokopasmowej internetu (to rewolucja w dostępie do internetu ale i nowe możliwości dla edukacji, biznesu), zrealizowanie projektu e-zdrowie (pełne wykorzystanie programu zdecydowanie ułatwi zarządzanie jednostkami, z korzyścią dla pacjentów), zakończenie II etapu e-administracja, sukcesem zakończył się długi i skomplikowany tras rowerowych Green Vello, wykorzystano też znaczące środki na przedsięwzięcia w jednostkach kultury.

Marszałek Jerzy Leszczyński przechodząc do omówienia sytuacji w placówkach ochrony zdrowia zauważył, że zapewne nie odbiega ona od innych województw. Jak zaznaczył głównym problemem jest niedoszacowanie kontraktów NFZ, modernizacja, wzrost cen artykułów i usług – znacząco wyższe od dochodów. - To bardzo komplikuje sytuacje finansową głównie największych naszych szpitali. Wydatki w ochronie zdrowia w naszym województwie w przeliczeniu na jednego mieszkańca były zdecydowanie najwyższe w kraju. Również udział wydatków na zdrowie w wydatkach ogółem był najwyższy w kraju. Kwota poręczeń kredytów dla szpitali była także najwyższa spośród województw – podkreślił marszałek. - Ujemny wynik finansowy zanotowano jedynie  w BCO, ale koszt amortyzacji był zdecydowanie wyższy niż straty.

Jednostki kultury. Poziom finansowania od kilku lat kształtuje się na podobnym poziomie. Jako województwo wydajemy na kulturę najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. – Chciałbym tylko zauważyć odpowiadając na ewentualne głosy, że można byłoby tutaj wprowadzić oszczędności, że w dalszym okresie niedofinansowanie kultury przynosi opłakane skutki, a ich naprawa potem trwa długo – mówił marszałek. Zauważył również, że miniony rok to czas stabilizacji finansowej OiFP. Rok ubiegły to także początek wielkiej przeprowadzki Książnicy Podlaskiej. To był bardzo duży wysiłek finansowy. W przyszłości jednak – jak zaznaczył marszałek – budżet województwa czekają kolejne, duże wydatki związane z kulturą: budowa magazynów na potrzeby opery, muzeów, Teatr Dramatyczny wymaga gruntownej modernizacji i mamy nadzieję, że przy pomocy środków unijnych i być może rządowej uda się to zrealizować.

- Przed naszym regionem mnóstwo wyzwań określonych w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Koniczne jest przyspieszenie służące rozwojowi, trzeba przeciwdziałać negatywnym trendom depopulacyjnym i migracyjnym. Jesteśmy przekonani, że przyspieszenie jest możliwe dzięki środkom unijnym i myślę, że ubiegły rok także tym celom służył – podsumował swoje wystąpienie Jerzy Leszczyński. - Pod wieloma względami był to rok rekordowy i trudno będzie ten rekord powtórzyć.

Więcej na ten temat TUTAJ

Opinia Komisji rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu była pozytywna. 16 radnych było za przyjęciem tego wykonania, a 10 przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Rozpatrzenie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium Zarządowi Województwa Podlaskiego z wykonania budżetu za rok 2015. /Druk Nr 293/.

– Komisja Rewizyjna po zapoznaniu się z opinią izby obrachunkowej, po rozpatrzeniu wniosku o udzieleniu absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Za głosowało dwóch członków komisji, jeden się wstrzymał – przedstawił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Włodzimierz Pietroczuk.

Głos zabrali przewodniczący klubów. Jako pierwsza głos zabrała Elżbieta Kaufman-Suszko, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w wykonaniu budżetu równie ważna zasada jest przestrzegania gospodarności. Wydatki publiczne winny być wydatkowane w sposób celowy i oszczędny w sposób umożliwiający terminową realizację zadań. Jak w tym świetle ocenić zarząd? Uważam że robił w stopniu niewystarczającym i krytycznie oceniamy wydatki majątkowe, Radna szczegółowo wymieniła wszystkie – w jej opinii – niedociągnięcia. W związku z tym w imieniu klubu radnych PiS zawnioskowała przeciw udzieleniu absolutorium.

Zupełnie inną opinię w imieniu klubu PSL przedstawił radny Mikołaj Janowski:– Takiego budżetu jeszcze nasze województwo nie było. Budżet 2015 jest najlepszy w kulturze w Polsce. Odnotowaliśmy odnowienie kontaktów z naszymi partnerami ze wschodu. Wykorzystani 2 mld 813 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i 560 mln zł w ramach PROW. Klub PSL jest za przyjęciem absolutorium.

Jarosław Dworzański, przewodniczący klubu PO: – Chciałbym podziękować zarządowi za prace nad realizacją tego budżetu. To kontynuacja dzieła jakie zaczęliśmy kilka lat temu. Klub PO będzie głosował za przyjęciem absolutorium.

Ostatecznie za przyjęciem absolutorium głosowało 16 radnych przeciw było 11. Sejmik podjął uchwałę przy 16 wymaganych ustawą głosów.

Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020  za rok 2015 / Druk Nr 286 /. Dyrektor Marek Proniewski przedstawił radnym sprawozdanie z realizacji RPO WP na lata 2014-2020.

Sejmik rozpatrzył też informację w sprawie realizacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podlaskiego w 2015 roku. /Druk Nr 289/. Przy tym punkcie radny Bogusław Dębski zgłosił inicjatywę, żeby zawalczyć o Rail Balticę (która jest teraz na liście rezerwowej). Marszałek Maciej Żywno zapowiedział, że dyskusja ze stroną rządową może się rozpocząć jesienią.

W kolejnym punkcie radni zaakceptowali kandydaturę Beaty Bezubik na członka Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Radni zgodzili się poprzeć projekt uchwały w sprawie wskazania miast, w których mogą być przeprowadzone egzaminy państwowe prawa jazdy w zakresie kategorii AM. Chodzi wyłącznie o egzaminy praktyczne na motorynki i quady (dla osób powyżej 14 roku życia), które miałyby być przeprowadzane w większości miast powiatowych województwa. Egzaminatorzy będą pracownikami WORD-ów. Egzaminy teoretyczne w dalszym ciągu pozostaną w gestii WORD-ów.

Na koniec radni przyjęli Stanowisko w sprawie opracowywania dokumentów programowych w działaniu „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. (pełna treść stanowiska w załączniku poniżej).

 

Początek obrad o godz. 11.00

Proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Sejmiku.
  4. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 290/.
  5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2016 rok. /Druk Nr 291 /.
  6. Rozpatrzenie sprawozdania rocznego z wykonania planów finansowych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, samorządowych instytucji kultury oraz samorządowych osób prawnych województwa podlaskiego za 2015 r.  /Druk Nr 280/.
  7. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu województwa  za 2015 rok oraz sprawozdania finansowego za 2015 rok

a) Rozpatrzenie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu województwa za 2015 rok. /Druk Nr  283 – /

 - przedstawienie sprawozdania przez przedstawiciela Zarządu,

 - przedstawienie informacji o stanie mienia Województwa Podlaskiego. /Druk Nr  287 /,

 - zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej /Druk Nr 284/,

 - przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej Sejmiku,

 - przedstawienie opinii innych komisji Sejmiku,

b) rozpatrzenie sprawozdania finansowego za 2015 rok. /Druk Nr 281/,

 - przedstawienie sprawozdania przez przedstawiciela Zarządu,

 - zapoznanie się z opinią biegłego rewidenta o sprawozdaniu finansowym /Druk Nr 282/,

  Przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej Sejmiku,

c) Dyskusja,

d) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Województwa Podlaskiego za 2015 rok. /Druk Nr 292/.

    8. Rozpatrzenie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium Zarządowi Województwa Podlaskiego z wykonania budżetu za rok 2015. /Druk Nr 293/.

a) wystąpienie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Podlaskiego –  przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium Zarządowi Województwa Podlaskiego.

b) zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej,

c) wystąpienia przewodniczących Klubów Radnych Sejmiku,

d) podjęcie uchwały w sprawie absolutorium Zarządowi Województwa Podlaskiego z tytułu wykonania budżetu województwa za 2015 r. /Druk Nr 294/.

  1. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia „Sprawozdania z działalności Zarządu Województwa Podlaskiego w roku 2015. /Druk Nr 279 /.
  2. Rozpatrzenie  Raportu Rocznego z Realizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 za 2015 rok.  / Druk Nr 288 /.
  3. Rozpatrzenie sprawozdania z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020  za rok 2015 / Druk Nr 286 /.
  4. Rozpatrzenie informacji w sprawie realizacji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podlaskiego w 2015 roku. /Druk Nr 289/.
  5.  Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie powołania  członka Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. /Druk Nr 295/.
  6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Szczuczyn. /Druk Nr 296/.
  7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny nieruchomości zbywanej w trybie bezprzetargowym. /Druk Nr 297/.
  8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż zabudowanej nieruchomości położonej w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 stanowiącej własność Województwa Podlaskiego na rzecz Gminy Białystok. /Druk Nr 298/.
  9. Rozpatrzenie  raportu ”Ocena zasobów pomocy społecznej w województwie podlaskim w 2015 roku. /Druk Nr 299/.
  10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wskazania miast, w których mogą być przeprowadzone egzaminy państwowe prawa jazdy w zakresie kategorii AM. /Druk Nr 302/.
  11. Informacja Marszałka o bieżącej pracy Zarządu Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 300 /.
  12. Rozpatrzenie Informacji Zarządu Województwa Podlaskiego o wykonaniu uchwał Sejmiku Województwa Podlaskiego za I kwartał 2016 r. /Druk Nr 278/.
  13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzedniej sesji.
  14. Interpelacje i zapytania radnych.
  15. Informacja o działalności Przewodniczących Sejmiku Województwa Podlaskiego. /Druk Nr 301 /.
  16. Wolne wnioski, informacje.
  17. Zamknięcie sesji. 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook