Dodana: 6 listopad 2020 15:38

Zmodyfikowana: 12 grudzień 2020 13:50

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego - kontynuacja obrad po przerwie

Informacja wojewody podlaskiego o sytuacji epidemicznej w regionie, stan szpitali wojewódzkich w dobie pandemii, a także omówienie programów pomocowych przeznaczonych dla podlaskich przedsiębiorców - to główne tematy nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego. Przewodniczący Bogusław Dębski wznowił obrady w czwartek (5.11) po przerwie ogłoszonej podczas sesji 27 października.

budynek urzędu marszałkowskiego w Białymstoku

Jak informował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, w związku z ciągłym wzrostem zachorowań trwają prace nad powiększeniem bazy łóżkowej przeznaczonej dla pacjentów „covidowych”.   
Więcej miejsc do hospitalizacji ma być w szpitalach, które dotychczas nie zajmowały się leczeniem pacjentów z Covid 19, zwiększana jest też baza na oddziałach zakaźnych.  Dostępność miejsc mają również zapewnić szpitale tymczasowe. W naszym regionie powstają dwie takie placówki: w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i w szpitalu uniwersyteckim przy ul. Żurawiej.
Rozwiązaniem ma być też tworzenie bazy łóżkowej w lokalnych sanatoriach – taka nadzorowana przez szpital jednostka ma powstać m.in. w sanatorium w Supraślu.
Przy współpracy ośrodków niepublicznych w regionie powstają również izolatoria przeznaczone dla pacjentów niewymagających hospitalizacji.

Marszałek Artur Kosicki przypomniał, że tylko w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego do podlaskich jednostek zdrowia na walkę z koronawirusem trafiło 60 mln zł. Wsparcie otrzymały różne szpitale - nie tylko te podległe samorządowi województwa. Marek Malinowski, członek zarządu podkreślał, że w ostatnim czasie przekazano szpitalom znaczne środki na szybkie testy wykrywające zakażenie Covid-19.
Podczas obrad radni wysłuchali również informacji o sytuacji w szpitalach wojewódzkich w Łomży, Suwałkach i Białymstoku.
 
Dyskutowano też o wsparciu samorządu województwa dla podlaskich przedsiębiorców i minimalizowania skutków gospodarczych pandemii.
Artur Kosicki zaznaczył, że na ten cel już podczas pierwszej fali epidemii zarząd przygotował szereg rozwiązań pomocowych – przede wszystkim Podlaski Pakiet Gospodarczy (wartość ok.185 mln zł), w ramach którego przedsiębiorcy mogli ubiegać się m.in. o dofinansowanie kapitału obrotowego, preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców, dofinansowanie utrzymania miejsc pracy.
Podczas obrad radni wysłuchali również informacji o sytuacji w szpitalach wojewódzkich w Łomży, Suwałkach i Białymstoku.

Porządek obrad nie został wyczerpany, ostatni punkt sesji nadzwyczajnej dotyczący wyboru wiceprzewodniczących sejmiku, który zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej już po raz kolejny, ze względu na brak kworum, nie został zrealizowany. Przewodniczący Bogusław Dębski zarządził przerwę w obradach do 7 grudnia br. 

 

Obrady rozpoczęły się 27 października, jednak decyzją radnych przy omawianiu punktu 2a podjęto uchwałą o przerwie w obradach do 5 listopada.

Zaplanowany porządek obrad

2 a. Informacja Wojewody Podlaskiego oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o sytuacji epidemiologicznej w regionie.

2 b. Informacja Zarządu Województwa Podlaskiego o sytuacji w szpitalach wojewódzkich, związana z dostępnością świadczonych usług oraz wsparciem personelu medycznego.

  1. Informacja Zarządu Województwa Podlaskiego dotycząca wsparcia przedsiębiorców związanego z COVID – 19.
  2. Uzupełnienie składu prezydium Sejmiku Województwa Podlaskiego – wybór Wiceprzewodniczących Sejmiku Województwa Podlaskiego.
  3. Sprawy różne
  4. Zamknięcie Sesji

Aneta Kursa 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook