Dodana: 7 sierpień 2018 12:04

Zmodyfikowana: 7 sierpień 2018 12:04

Odsłonięcie pomnika króla Aleksandra Jagiellończyka i Muzyczne Dialogi nad Bugiem w Mielniku

W ten sposób władze gminy Mielnik postanowiły uczcić przypadającą w tym roku rocznicę 100-lecia niepedległości przez Polskę. To właśnie z postacią króla Aleksandra Jagiellończyka związane są „złote” czasy w historii Mielnika. Na uroczystości odsłonięcia pomnika obecny był m.in. Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, władze gminy Mielnik, przedstawiciele duchowieństwa, delegacje z Litwy i Białorusi. Później tego samego dnia marszałek Jerzy Leszczyński wziął udział w drugim dniu Muzycznych Dialogów nad Bugiem.

Ilustracja do artykułu Attachment3.jpeg

- Ten pomnik, to symbol wspólpracy, jedności między narodami. To tutaj podpisana została unia mielnicka – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Jerzy Leszczyński. - Dzięki temu pomnikowi bardziej pamiętać będziemy o historii Mielnika, historii woj. podlaskiego. To szczególnie ważne w tym roku kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie samorządności.

Postument władcy został odlany z brązu, natomiast ławeczka, gdzie można przysiąść obok niego została wykonana z kamienia. Pomnik stanął przy Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej przy ulicy Brzeskiej.

Przypomnijmy, że jak wskazuje historia - okres świetności Mielnika przypada na czasy panowania Jagiellonów. Już w 1486r. na zamku mielnickim przebywał Kazimierz Jagiellończyk, a w 1501 roku oczekiwał tu na koronę polską - Aleksander, wcześniej Wielki Książę Litewski. Pobyt Aleksandra okazał się bardzo ważny dla miasta. Jako jedno z pierwszych miast podlaskich Mielnik w 1501 roku otrzymał prawa miejskie magdeburskie. Tu zostają podpisane dwa ważne dokumenty unia mielnicka i przywilej mielnicki. Aleksander na zamku mielnickim przebywał także w latach 1503 i 1504.

Mielnik na kartach polskiej historii zapisał się ponownie w 1505 roku, bo tu na koronę oczekiwał Zygmunt zwany później Starym. W tymże roku zostaje zwołany tu sejm litewski. Pobyty monarchów stawiały Mielnik w pierwszym rzędzie miast litewskich. W 1569 roku Mielnik wraz z województwem podlaskim zostaje wcielony do Korony Polskiej.

Jak każdego roku w Mielniku odbyły się w ten weekend Muzyczne Dialogi nad Bugiem. 

- Cieszę się że moge być zwami. I Muzyczne Dialogi przypominają nam nam o naszej chwalebnej historii, zwłaszcza tych ziem, które leżały na granicy jak ziemia mielnicka. To tu, po unii lubelskiej, została zawarta unia mielnicka, która połączyła dwa państwa. My teraz mamy Unię Europejską. Można więc powiedzieć, że byliśmy prekursorami tego typu związku - mówił w czasie Dialogów marszałek Leszczyński. - I ta przeszłość nas dzisiaj zobowiązuje. Żeby wykorzystać walory ziemi mielnickiej, jak choćby słynną wodę mielnicką. Będziemy myśleć jakie rozwiązanie znaleźć. Jeszcze raz gratuluję wspaniałej imprezy i życzę, żeby ziemia mielnicka się rozwijała, a my jako samorząd będziemy to wspierać.

 

(opr.mk)

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook